Kabuk tipi sentetik veri setlerinde özgün bir analiz çalışması
A novel analysis on shell type synthetic data sets
- Tez No: 859289
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRAY SONUGÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kabuk tipi sentetik veriler üzerinde belirlenen parametrelere göre K-means yöntemi kullanılarak özgün bir kümeleme analizi yapılmıştır. Gerçek veri setlerinin genellikle çok boyutlu olması ve bu nedenle görselleştirilmeleri mümkün olmaması nedeniyle iki boyutlu sentetik veri setleri kullanılmıştır. Çok boyutlu veri setlerinde veri noktalarının çoğunlukla dış kabuk kısmında yoğunlaşması nedeniyle veri setleri kabuk tipinde oluşturulmuştur. Görüntü işleme çalışmalarında kenarları çıkartılmış imgelerdeki verilerin dış katmanlarda bulunması kabuk tipi verilere örnek olarak verilebilir. Gerçekleştirilen analiz çalışması ile iki boyutlu uzayda oluşturulan farklı topolojilerdeki kabuk tipi veri setlerinin; kümeler arası boşluk, küme içi boşluk, küme sayısı, kabuk kalınlığı, veri sayısı ve iç içe küme sayısı parametrelerine göre en başarılı kümeleme performansları işlem zamanı ve doğruluk ölçütleri ile gözlenerek optimum veri seti yapıları bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca, kullanılan KTSV'lerin çarpıklık ve basıklık gibi istatistiksel özellikleri ile kümeleme performansı arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Gerçekleştirilen deneylerin sonuçları tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel clustering analysis was performed on shell-type synthetic data using the K-means method according to specified parameters. Two-dimensional synthetic data sets were used because real data sets are usually multidimensional and therefore cannot be visualized. Since the data points in multidimensional datasets are mostly concentrated in the outer shell, the datasets were created in shell type. In image processing studies, the presence of data in the outer layers of images with edges removed can be given as an example of shell type data. With the analysis study, the most successful clustering performances of shell type data sets with different topologies created in two-dimensional space according to the parameters of inter-cluster spacing, intra-cluster spacing, number of clusters, shell thickness, number of data and number of nested clusters were observed with computing time and accuracy criteria and the optimum data set structures were tried to be found. In addition, the relationship between the statistical properties of the used KTSVs such as skewness and kurtosis and clustering performance is investigated. The results of the experiments are presented in tables and graphs.