Dizel motorda emülsifiye yakıt kullanımının araştırılması
Investigation of emulsified fuel use in diesel engine
- Tez No: 859288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ AYHAN BAYDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada, dizel çevrime sahip içten yanmalı motorlar için emisyon değerlerini düşürücü farklı yöntemler incelenerek, emülsifiye yakıt teknolojisinin kullanımı incelenmiştir. Genel kabul olarak %1-2 surfaktan ve %5-30 diğer madde seviyelerinde yakıt karışımlarının emisyonları düşürücü ve motor performansını iyileştirici etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Fakat deneyler belirli surfaktan çeşitlerinde sınırlı kalmıştır. Standart bir dizel çevriminde standart yakıt ile Tween80 (Polisorbat 80) ve NP10 (Nonifenol etosiklat) surfaktanlar ile ayrı ayrı bağlanmış farklı oranlarda yakıt karışımlarının yakıt karakteristikleri belirlenerek gerçekleştirilen deneyler sonucunda NP10 tipi surfaktanın yüksek viskozitesi nedeniyle bağlayıcı olarak kullanılamayacağı gözlenmiştir. Motor performans değerlerinde emülsifiye yakıtların güç, moment değerlerinde düşme olduğu ÖYS (özgül yakıt sarfiyatı) değerlerinde ise düşük ve yüksek devirlerde düşüş olmasına rağmen yaklaşık 1800-2700 d/dk motor devirlerinde dizel yakıta göre yüksek olduğu gözlendi. Dizel yakıt baz alınırsa T15 yakıtı 3000 d/dk hızda; 〖NO〗_x azalma oranı Bosch marka emisyon cihazına göre %14,7, Bilsa marka emisyon cihazına göre % 34,56 değerlerindedir. Bunun yanında O_2, 〖CO〗_2 değerleri emülsifiye yakıt kompozisyonu sayesinde artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the use of emulsified fuel technology was examined by examining different methods to reduce emission values for internal combustion engines with diesel cycle. Generally speaking, it has been proven that fuel mixtures at 1-2% surfactant and 5-30% other substance levels have effects on reducing emissions and improving engine performance. However, experiments have been limited to certain surfactant types. As a result of the experiments carried out by determining the fuel characteristics of fuel mixtures in different ratios bound separately with standard fuel and Tween80 (Polysorbate 80) and NP10 (Noniphenol ethoscyclate) surfactants in a standard diesel cycle, it was observed that NP10 type surfactant cannot be used as a binder due to its high viscosity. It was observed that the engine performance values of emulsified fuels decreased in power and torque values, and although there was a decrease in the SFC (specific fuel consuption) values at low and high speeds, they were higher than diesel fuel at approximately 1800-2700 rpm engine speeds. Based on diesel fuel, T15 fuel runs at 3000rpm; The 〖NO〗_x reduction rate is 14.7% compared to Bosch brand emission device and 34.56% compared to Bilsa brand emission device. In addition, O_2 and 〖CO〗_2 values increased thanks to the emulsified fuel composition.