Türk dış politikasında yeni araçlar: Yumuşak güç ve kamu diplomasisi
New tools in Turkish foreign policy: Soft power and public diplomacy
  1. Tez No: 859304
  2. Yazar: SAFA METE HAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte devletlerin güvenlik ve tehdit anlayışlarında köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişikliklerin neticesinde ise devletler askeri ve ekonomik güçten oluşan sert gücün kullanımının yanı sıra yumuşak güç ve kamu diplomasisi araçlarını kullanarak diğer devletler üzerinde etki bırakmak ve nüfuz alanını genişletmek yoluna gitmeye başlamışlardır. Bu araçların gündeme gelmesi ve neticesinde de yaygınlaşması ile birlikte salt güç odaklı bakılan uluslararası ilişkilerin yanına güç ile birlikte önem kazanan kültür, gelenekler, evrensel değerler, normalar ve kimlik gibi kavramlar da eklenmiştir. 21. yüzyıl ile küreselleşmenin ve devletlerarası etkileşimlerin artmasıyla birlikte de yumuşak güç ve kamu diplomasisi araçları daha da önem kazanmış ve ülkelerin dış politikalarının temel unsurlarından birisi haline gelmiştir. Türkiye, Soğuk Savaş sonrası yeni düzene adapte olabilmek amacıyla bu dönemde ortaya Türki Cumhuriyetler ile ilgili olarak etkin bir dış politika izlenmesi yoluna gitmiş ve bunu yaparken de kullanmış olduğu yumuşak güç ve kamu diplomasisi zamanla dış politikanın temel unsurlarından birisi haline gelmiştir. 2000'li yıllarla Türkiye'nin yumuşak gücünü arttıracak olan kurumlar dönüştürülmüş (TİKA-TRT) buna ek olarak da Yurtdışı Türkler Akrabalar Topluluğu, Yunus Emre Enstitüsü, ve Türkiye Maarif Vakfı gibi kurumlar da oluşturulmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin kamu diplomasisi ve yumuşak güç araçları detaylı olarak incelenecektir. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranacaktır: Yeni oluşturulan kurumların Türk dış politikasına ve Türkiye'nin yumuşak gücüne katkısı nedir? Bu kurumlar hangi alanlarda faaliyet göstermektedir? Yumuşak güç ve kamu diplomasisi Türk dış politikasının araçları haline gelmiş midir?
Özet (Çeviri)
With the end of the Cold War, radical changes have occurred in the security and threat understanding of states. As a result of these changes, states began to influence other states and expand their sphere of influence by using soft power and public diplomacy tools, as well as using hard power consisting of military and economic power. As these tools came to the fore and as a result became widespread, concepts such as culture, traditions, universal values, norms and identity, which gained importance with power, were added to international relations, which were viewed as purely power-oriented. With the increase in globalization and interstate interactions in the 21st century, soft power and public diplomacy tools have gained more importance and have become one of the basic elements of countries' foreign policies. In order to adapt to the new order after the Cold War, Turkey pursued an effective foreign policy regarding the Turkic Republics during this period, and the soft power and public diplomacy it used while doing this became one of the basic elements of foreign policy over time. In the 2000s, institutions that would increase Turkey's soft power were transformed (TIKA-TRT), and in addition, institutions such as the Overseas Turks Relatives Community, Yunus Emre Institute, and Turkish Maarif Foundation were established. In this study, Turkey's public diplomacy and soft power tools will be examined in detail. In addition, answers to the following questions will be sought: What is the contribution of the newly created institutions to Turkish foreign policy and Turkey's soft power? In what areas do these institutions operate? Have soft power and public diplomacy become tools of Turkish foreign policy?