Marka arketipleri bağlamında Türkiye'deki sanal market uygulamalarının reklam filmlerinin çözümlemeleri üzerine bir çalışma
A study on the analysis of commercials of online grocery applications in Turkey in the context of brand archetypes
  1. Tez No: 859305
  2. Yazar: ÖZLEM BEYKOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİ TURFANDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşmeyle birlikte, markalar dünyada rekabet avantajı elde etmek amacıyla tüketicileriyle yakın ilişkiler geliştirmek için çaba göstermektedir. Markalar bu bağlamda bir insanın sahip olduğu kişilik özelliklerine benzer bir kişiliğe sahip olmak için çalışmalar yapmaktadır. Marka kişiliği, tüketicilerin markaları algılamalarına yardımcı olan semboller aracılığıyla oluşturulmaktadır. Bu semboller, markaların hedef kitlelerinde belirli duygular, anlamlar ve değerler uyandırabilmektedir. Jung tarafından öne sürülen arketipler, belirli kişilik özelliklerini ifade eden evrensel semboller olarak tanımlanmaktadır. Markalarının kişiliğini yansıtmasında önemli bir etken olan arketipler markalar tarafından tüketicilerin zihninde belirli duygusal tepkiler oluşturabilmektedir. Marka arketipleri, insanların hayatlarındaki belirli rolleri temsil eder ve markalar da bu rolleri kullanarak hedef kitlelerine daha etkili bir şekilde hitap edebilmektedir. Bu nedenle, markalama sürecinde arketip kullanımı, markaların tüketicilerle daha anlamlı ve etkileşimli bir bağ kurmalarına olanak sağlamaktadır. Pazarlama iletişimi çabalarının büyük bir kısmı, marka kişiliğini geliştirmek için reklamlar aracılığıyla yürütülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye'deki sanal market uygulamalarının reklam filmlerinde marka arketiplerinin nasıl yer aldığı göstergebilimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de en çok tercih edilen 5 Türk sanal market markası reklamları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, markaların reklamlarda hedef kitlelerine marka kişiliklerini yansıtmada ve marka imajı oluşturmada arketipleri iletişim stratejileri içinde kullandıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With globalization, brands strive to develop close relationships with consumers in order to gain a competitive advantage worldwide. In this context, brands work to have a personality similar to the personality traits of an individual. Brand personality is created through symbols that help consumers perceive brands. These symbols can evoke specific emotions, meanings, and values in the target audience. Archetypes, proposed by Jung, are defined as universal symbols that express certain personality traits. Archetypes, which play a crucial role in reflecting the personality of brands, can generate specific emotional responses in the minds of consumers. Brand archetypes represent specific roles in people's lives, and brands can effectively address their target audience by utilizing these roles. Therefore, the use of archetypes in the branding process enables brands to establish a more meaningful and interactive connection with consumers. A significant portion of marketing communication efforts is conducted through advertisements to enhance brand personality. In this context, in this study, how brand archetypes are included in commercials of online grocery applications in Turkey was evaluated using the semiotic analysis method. The advertisements of the top 5 Turkish online grocery brands, widely preferred in Turkey, have been thoroughly examined within this scope. The results of the study indicate that brands use archetypes in their communication strategies to reflect their brand personalities to the target audience and build brand image.