Bankacılık sektöründe kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılık üzerine olan etkisi
The effect of corporate social responsibility perception on organizational commitment in the banking sector
  1. Tez No: 859308
  2. Yazar: SEREN AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, bankacılık sektöründeki kurumsal sosyal sorumluluk algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma kapsamında kurumsal sosyal sorumluluğun ekonomik, yasal, etik ve gönüllü olmak üzere dört alt boyutu ile örgütsel bağlılığın duygusal, devam ve normatif olmak üzere üç alt boyutu yer almaktadır. Analizler sonucunda, genel kurumsal sosyal sorumluluk ile duygusal örgütsel bağlılık arasında yüksek düzeyde bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca, genel kurumsal sosyal sorumluluk ile genel ve normatif örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Ekonomik, etik, yasal ve gönüllü kurumsal sosyal sorumluluk ile genel, duygusal ve normatif örgütsel bağlılık arasında orta düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir, bununla beraber genel kurumsal sosyal sorumluluk ve tüm alt boyutları ile örgütsel bağlılık devam boyutu arasında zayıf bir ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler arasında işletme kıdemi ile genel örgütsel bağlılık, işletme kıdemi, yaş ve cinsiyet değişkenleri ile duygusal örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki tespit edilmiş olup medeni durum, toplam iş kıdemi ve çalışılan bankanın türü değişkenleri ile örgütsel bağlılık arasında ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak bankacılık sektöründe örgütsel bağlılık düzeyinin geliştirilmesi için yapılacak çalışmalarda, kurumsal sosyal sorumluluk algısı ve alt boyutlarının örgütsel bağlılığa olan etkisi ve demografik değişkenler ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of corporate social responsibility perception in the banking sector on organizational commitment was examined. The research encompasses four sub-dimensions of corporate social responsibility, namely economic, legal, ethical, and discretionary, along with three sub-dimensions of organizational commitment, which are affective, continuance, and normative. As a result of the analysis, a high level of relationship was found between general corporate social responsibility and affective organizational commitment. Additionally, a moderate relationship was found between general corporate social responsibility and general and normative organizational commitment. It was determined that there was a moderate relationship between economic, ethical, legal and discretionary corporate social responsibility and general, affective and normative organizational commitment, however, a weak relationship was found between general corporate social responsibility and all its sub-dimensions and the organizational commitment continuation dimension. Among the demographic variables, a significant relationship was found between business seniority and general organizational commitment, business seniority, age and gender variables and affective organizational commitment, but no relationship was found between marital status, total job tenure and type of bank variables and organizational commitment. As a result, in studies to be carried out to improve the level of organizational commitment in the banking sector, the effect of corporate social responsibility perception and its sub-dimensions on organizational commitment and the relationship between demographic variables and organizational commitment should be taken into account.