Kullanım sürecinde değerlendirme yaklaşımı ile kent otobüs terminallerinde temel program kriterlerinin saptanması
Establishing the program criteria for inter-city bus terminals via post-occupancy evaluation
  1. Tez No: 85933
  2. Yazar: PINAR DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kent otobüs terminalleri özelinde temel program kriterlerinin oluşturulması amacıyla yapılan bu çalışmada kriterleri en kapsamlı biçimde içeren AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi)'de Profil Belirleme (PB) ve Kullanım Sürecinde Değerlendirme (KSD) çalışmaları yapılmıştır. PB' de AŞTİ' nin barındırdığı temel araştırma ve problem alanları ele geçirilmeye çalışılmış ve KSD için temel saptamalar yapılmıştır. Araştırıcı KSD' de ise temel kullanım alanlarına ait performans künyeleri oluşturulmuş, kullanıcı grupları ile anketler yapılmış, çalışmalar gözlem ve yerinde saptamalarla desteklenmiştir. Yapılan belirleme ve değerlendirme çalışmalarından yararlanılarak kent otobüs terminalleri için temel program kriterleri oluşturulmuştur. Tanımlanan süreçle, program kriterlerinin aynı tipe ait ve kullanılmakta olan bir örnek binadan alındığı yeni bir programlama modeli kurgulanmıştır. Bilim Kodu : 6010100 Anahtar kelimeler : Değerlendirme, Kullanım Sürecinde Değerlendirme, Programlama, Kent Otobüs Terminalleri Sayfa Adedi : 301 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Esen ONAT
Özet (Çeviri)
In this study, which aims establishing the basic program criteria for inter-city bus terminals, Profile Assessment (PA) and Post-Occupancy Evaluation (POE) studies have been performed for Inter-City Bus Terminal of Ankara (AŞTİ) - the complex which embodies the related criteria most extensively. In PA, areas of basic research and problematic were defined and the basic determinations for POE were made. In Investigative POE, in addition to observations and in-site evaluations, performance curriculum for each setting were established and the surveys with user groups were performed. Basic program criteria for inter-city bus terminals have been established on conclusion of these determination and evaluation studies. This process establishes a new model of architectural programming. In this model, the program criteria is obtained from a representative-occupied building which belongs to the focused building type. Scientific code : 6010100 Keywords : Architectural programming, value, evaluation, Post- Occupancy Evaluation, Profile Assessment, transportation facilities Number of pages : 331 The advisor : Prof. Dr. Esen ONAT