Türk halk müziği'nde kadın kaynak kişiler, derleyen ve notaya alanlar üzerine bir araştırma
Women resource people in Turkish Folk Music, compilers andnotations a research on
- Tez No: 859555
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, TRT repertuvarında bulunan ve ulaşılabilen kırık havalarda, kadın kaynak kişiler, notaya alan ve derleyenler saptanmıştır. Araştırma yapılırken, TRT repertuvarında bulunan ve ulaşılabilen 5834 kırık hava incelenmiştir. Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan ve ulaşılabilen kırık havaların hangilerinin kadın ürünü olduğunu saptamak ve yapılan derlemelerin, kaynak kişiliğin ve notaya alma işlemlerinin rakamsal olarak hangi yörede ve kaç tane dağıldığı, hangi kadınların kaç tane kırık havayı kayıta alıp ulaşılabilir yaptığını saptamak amaçlanmıştır. Akademik çerçeveye uygun literatür ve doküman incelemesi ve belgeler incelenmesiyle araştırmanının örneklemi ve örneklem ışığında bulunan bulgular ile araştırmanın bölümleri oluşturulmuştur. Müziğin tanımı, genel özellikleri, türleri, türkü nedir, özellikleri nelerdir, Türk Halk Müziği'nde derleme çalışmaları ve son olarak toplumsal cinsiyet bağlamında Türk Halk Müziği'nde kadının rolü ve katkıları başlıkları açılıp incelenmiştir. Yapılan tablolar, kırık havaların yörelerinin baş harflerine göre alfabetik şekilde sıralanmıştır. Tablolar, repertuvarda bulunan ve ulaşılabilen kırık havaların kaynak kişiler, derleyen ve notaya alanlar üç ayrı ana başlıkla, yörelerin rakamsal dağılımı, ulaşılan kırık havalarda karşımıza çıkan kadınların isimlerinin rakamsal dağılımı, derleyen kaynak kişiler, kaynak kişiler notaya alanlar, notaya alanlar derleyenler, notaya alan kaynak kişiler, üç kategoride de aynı isimle repertuvarda ulaşılabilen kadın isimleri şeklinde, hem notaya alan hem kaynak kişisi hem de derleyeni kadın tarafından alınan kırık havalar şeklinde başlıklar altında analizleri ve yorumları yapılmıştır. TRT'de bulunan Türk Halk Müziği kırık havalarının bulunduğu repertuvar incelendiğinde ulaşılan kırık havalar içerisinde kadın kaynak kişiler, derleyen ve notaya alanların içerisinde kadınların durumu nedir sorgulanmıştır. TRT repertuvarında bulunan ve ulaşılabilinen 5384 tane kırık havanın içerisinde kadın durumlarının varlığı tespit edilmiş bulgular tablolar şeklinde araştırmada yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, female resource persons, notators and compilers of the broken tunes in the TRT repertoire and accessible were identified. During the research, 5834 broken tunes in the TRT repertoire and accessible were examined. It is aimed to determine which of the broken tunes in the Turkish Folk Music repertoire that are accessible and produced by women, and to determine in which region and how many of the compilations, source personality and notation processes are distributed numerically, and which women recorded and made accessible how many broken tunes. The sections of the research were created with the sample of the research and the findings in the light of the sample by reviewing the literature and documents in accordance with the academic framework. The definition of music, its general characteristics, types, what is a folk song, what are its features, compilation studies in Turkish Folk Music and finally the role and contributions of women in Turkish Folk Music in the context of gender were examined. The tables are listed alphabetically according to the initials of the regions of the broken airs. The tables are divided into three main headings: the source persons of the broken tunes that are in the repertoire and accessible, the compilers and notators, the numerical distribution of the regions, the numerical distribution of the names of the women we encounter in the broken airs that can be reached, the source persons who compiled, the source persons who noted, the compilers who took the notes, the compilers who took the notes. People were analyzed and commented on in three categories, under the headings of women's names that can be accessed in the repertoire with the same name, and broken tunes that were written by both the source person, the compiler and the woman. When the repertoire of Turkish Folk Music tunes on TRT was examined, the status of women among the female resource persons, compilers and notators of the broken tunes was questioned. Among the 5384 broken tunes in the TRT repertoire that were accessible, the existence of women's situations was determined and the findings were included in the research in the form of tables.