Developing an energy dissipating plastic hinge cell for earthquake protection of buildings
Binaların depreme karşı korunması için enerji sönümleyici plastik mafsal hücresi geliştirilmesi
  1. Tez No: 859573
  2. Yazar: SADUN TANIŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kapasite tasarımı, sünek çerçeve sistemleri için en geçerli sismik tasarım prosedürüdür. Kapasite tasarımı, güçlü yer hareketlerinin neden olduğu sismik enerjiyi inelastik davranış yoluyla sönümlemek için kiriş uçlarında plastik mafsalların oluşmasına izin verir, böylece çerçeve elemanlarındaki sismik talebi azaltır. Ancak bu azaltılmış kuvvet taleplerinin bir maliyeti vardır: Artan deformasyonlar ve yer değiştirmeler, daha da önemlisi kiriş uçlarındaki plastik mafsallarda oluşan doğrusal olmayan deformasyonların neden olduğu hasar. Bu tez çalışmasında, yapıda kiriş uçlarına inşaat sırasında yerleştirilen değiştirilebilir bir plastik mafsal (P-Cell) geliştirilmiştir. P-Cell, boyutları kiriş boyutlarına uyan ve kiriş boyunca uzunluğu, derinliğinden önemli ölçüde daha küçük olan metalik, dahili bir enerji sönümleyici cihazdır. P-Cell, 0.05 radyanı geçen dönme genlikleri ile ve çevrimsel moment-dönme ilişkisi yoluyla enerjiyi sönümler. P-Cell moment kapasiteleri, P-Cell'in bağlandıkları kirişlerin uç moment kapasitelerinden daha düşük değerlere ayarlanmaktadır. Bu nedenle, çerçeve sistemindeki tüm doğrusal olmayan deformasyonlar, deprem sırasında diğer tüm elemanları elastik bırakarak P-Cell'lerde oluşur. P-Cell'lerin sismik performansı, şiddetli tersinir yüklemeler altında laboratuvar testleri ile doğrulanmıştır. Ayrıca, birinci kat kiriş uçlarına P-Cell'ler yerleştirilmiş iki katlı bir çelik çerçeve, dinamik benzeri testler ile test edilmiştir. Deprem sırasında inelastik davranış gösteren P-Cell'ler çerçeve sisteminden çıkarılabilir ve değiştirilebilir, buna bağlı olarak doğrusal elastik seviyede kalan çerçeve, kendisini eski haline getirir. P-Cell'ler modüler çelik ve prefabrik beton çerçeve sistemlerde kolaylıkla uygulanabilir. Yerinde dökme betonarme çerçevede uygulamaları da gerekli bağlantı detaylarının sağlanmasıyla birlikte basit bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Capacity design is the prevailing seismic design procedure for ductile frame systems. It permits formation of plastic hinges at the beam ends for dissipating the seismic energy imparted by strong ground motions through inelastic response, hence reducing seismic demand in frame members. These reduced force demands however have a cost: Increased deformations and displacements, and more importantly damage caused by nonlinear deformations which occur at the formed plastic hinges. A replaceable plastic hinge (P-Cell) is developed in this study that is placed at the beam-ends during construction. P-Cell is a metallic internal energy dissipating device whose dimensions fit to the beam dimensions whereas its length along the beam is significantly smaller than the beam depth. P-Cell dissipates energy through cyclic moment-rotation response with rotations exceeding 0.05 radians. Their moment capacity are adjusted to values lower than the end-moment capacity of the connecting beams. Hence, entire nonlinear deformations in the frame system occur at the P-Cells, leaving all other members in the linear elastic range during the earthquake. Seismic performance of P-Cells has been verified by laboratory testing under severe load reversals. Further, a two-story steel frame equipped with P-Cells at the first story beam ends is tested through PsD testing. P-Cells which develop inelastic response during the earthquake can be removed and replaced, accordingly the remaining linear elastic frame restores the deformations. P-Cells can be easily implemented in modular steel and precast concrete frame systems. Their implementation in cast-in-place RC is also straight forward with the provided connection details.