Türkiye'de bulunan kuluçka merkezlerinin verimlilik araştırmasının yapılması ve verimliliğinin artırılmasına yönelik model oluşturulması
Conducting efficiency research of incubation centers in Turkey and creating a model to increasing efficiency
- Tez No: 859620
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Avrupa ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren küçük işletmelerin yükselişi, Silikon Vadisi gibi teknoloji merkezlerinde yoğunlaşmasıyla giderek önem kazanmış ve girişimcilik kavramı, Türkiye'de de hızla benimsenmiş ve inovatif iş modellerinin hayatımıza girmesiyle birlikte yerleşmiştir. Bu durum, üniversitelerde yapılan araştırmaların ticari potansiyelini artırmak ve akademik girişimleri teşvik etmek amacıyla teknoloji transfer ofisleri ve üniversitelere bağlı teknoloji geliştirme bölgelerinin kurulmasına yol açmıştır. Bu kurumlar aracılığıyla, akademik araştırmalardan elde edilen bulguların ticarileştirilmesi, büyük şirketlerle iş birliği fırsatlarının geliştirilmesi ve ürünlerin patentlenmesi süreçlerine yönelik destek sağlanmaktadır. Akademik araştırmaların yanı sıra, uluslararası alanda başarıya ulaşmış iş modellerinin Türkiye'de uygulanmaya başlanmasıyla birlikte, girişimcilik ekosisteminde yeni bir evrim süreci başlamıştır. Kullanıcı eğilimlerinin hızlı bir şekilde belirlenmesi ve bu doğrultuda hızla ölçeklenebilir, pazar talebine uygun ve özelleştirilmiş ürünlerin geliştirilmesi, yeni nesil iş modellerinin ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'nin girişimcilik ekosisteminin evrimini ve bu alandaki kuluçka merkezlerinin performansını incelemektedir. Benzer merkezlerin modellerinin incelenmesiyle, kuluçka merkezlerinin verimliliğini artırabilecek yenilikçi bir model önerisi sunulması amaçlanmaktadır. Araştırmanın metodolojisi, kuluçka merkezlerinin etkinliğini değerlendirmek için kapsamlı bir anket tabanlı yaklaşımı benimsemektedir. Bu metodoloji, nitel veri toplama tekniklerinin ustalıkla kullanılmasıyla, kuluçka merkezlerinin etkisini çeşitli yönlerden derinlemesine analiz etmeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak, Türkiye'deki girişim ve kuluçka merkezlerinin sunduğu destek mekanizmalarının etkinliği incelenirken, benzer merkezlerin başarılı modelleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'deki kuluçka merkezlerinin performansını artırabilecek bir model önerisi geliştirilmiştir. Bu model, girişimcilere verimli bir şekilde destek sağlamak için deneyimli kuluçka merkezi yöneticilerinin önemini vurgularken, aynı zamanda seçim süreçlerindeki titizliğin ve sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılmasını sağlamak amacıyla sürekli geri bildirim mekanizmalarının kullanılmasını önermektedir. Bu şekilde, girişimcilere yönelik daha etkili ve özelleştirilmiş bir destek sağlanarak, Türkiye'nin girişimcilik ekosisteminin daha da güçlenmesine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The rise of small businesses operating in Europe and especially in the United States has become increasingly important with its concentration in technology centers such as Silicon Valley, and the concept of entrepreneurship has been rapidly adopted in Turkey as well, with the introduction of innovative business models into our lives. This has led to the establishment of technology transfer offices and technology development zones affiliated to universities in order to increase the commercial potential of research conducted at universities and to encourage academic initiatives. Through these institutions, support is provided for the commercialization of findings from academic research, the development of cooperation opportunities with large companies and the patenting of products. In addition to academic research, a new evolution process has begun in the entrepreneurship ecosystem with the introduction of internationally successful business models in Turkey. The rapid identification of user trends and the development of rapidly scalable, customized products that are tailored to market demand are instrumental in the emergence of new generation business models. This research examines the evolution of Turkey's entrepreneurship ecosystem and the performance of incubators in this field. By examining the models of similar centers, it aims to propose an innovative model that can improve the efficiency of incubators. The research methodology adopts a comprehensive survey-based approach to assess the effectiveness of incubators. This methodology aims to analyze in-depth the impact of incubators from various aspects through the skillful use of qualitative data collection techniques. In conclusion, while examining the effectiveness of the support mechanisms offered by startup and incubation centers in Turkey, a model that can improve the performance of incubation centers in Turkey has been developed based on research on successful models of similar centers. This model emphasizes the importance of experienced incubator managers to efficiently provide support to entrepreneurs, while at the same time suggesting the use of continuous feedback mechanisms to improve the rigor of selection processes and the quality of services provided. In this way, more effective and customized support for entrepreneurs can be provided, contributing to the further strengthening of Turkey's entrepreneurship ecosystem.