Application of mechanical and hybrid connection types to carbon fiber reinforced polymer composites
Mekanı̇k ve hı̇brı̇t bağlantı türlerı̇nı̇n karbon elyaf takvı̇yelı̇ polı̇mer kompozı̇tlere uygulanması
  1. Tez No: 859641
  2. Yazar: NİL KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NİHAT GÜLLÜOĞLU, PROF. DR. HALİT SÜLEYMAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu makale, CFRP (Karbon Elyaf Takviyeli Polimer) kompozitlerin üretim ve birleştirme mekanizmaları üzerine kapsamlı bir çalışma sunmaktadır. CFRP kompozitler, el yatırması ve vakum torbalama yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. CFRP-CFRP ve CFRP-Al 7075-T651 laminatlarının 25 mm ve 60 mm bindirme uzunluklarına sahip numuneleri hem perçinli hem de hibrit perçinli bağlantı konfigürasyonları ile hazırlanmıştır. CFRP-CFRP ve CFRP-AL 7075-T651 bağlantıları, perçin kafası geometrisi nedeniyle çekme yüklemesi altında başarısız olmuştur. CFRP-CFRP bağlantılarının epoksi uyumluluğu sayesinde, perçinli/bağlı hibrit bağlantılar (HJ'ler) hem 25 mm hem de 60 mm bindirme uzunluklarında perçinli bağlantılara kıyasla üstün gelişmeler göstermiştir. CFRP-AL 7075-T651 numunelerinin epoksi uyumlu olmayan yüzeyleri, hibrit bağlantılarda perçinli bağlantılara benzer şekilde performans göstermiştir. Epoksi ile uyumlu birleştirilen yüzeylerin kullanılmasının, hibrit perçinli/yapıştırmalı CFRP-CFRP tek bindirme bağlantılarında, bindirme uzunluğundaki artışla orantılı olarak bağlantı mukavemetini artırdığı bulunmuştur. Ansys Doğrusal Olmayan Analiz ve deneysel sonuçlar birbirini tamamlayıcı niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This paper presents a comprehensive study of the fabrication and joining mechanisms of CFRP (Carbon Fiber Reinforced Polymer) composites. The CFRP composites were fabricated using hand lay-up and vacuum bagging methods. Specimens of CFRP-CFRP and CFRP-Al 7075-T651 laminates with overlap lengths of 25 mm and 60 mm were prepared with both riveted and hybrid riveted joint configurations. The CFRP-CFRP and CFRP-AL 7075-T651 joints failed under tensile loading due to the rivet head geometry. Owing to the epoxy compatibility of CFRP-CFRP joints, riveted/bonded hybrid joints (HJs) showed superior improvements compared to riveted joints at both 25 mm and 60 mm overlap lengths. Non-epoxy-compatible surfaces of CFRP-AL 7075-T651 specimens performed similarly to riveted joints in hybrid joints. The use of epoxy compatible surfaces was found to increase the joint strength in proportion to the increase in overlap length in hybrid CFRP-CFRP single lap joints. Ansys Non-Linear Analysis and experimental results were complementary.