Covid-19'un su ürünleri tedarik zincirine etkisinin belirlenmesi
Determining the impact of Covid-19 on seafood supply chain
- Tez No: 859640
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Covid-19 salgınında etkilenen sektörler arasında yer alan su ürünlerindeki tedarik zincirinin su ürünleri satıcılarının, tüketicilerinin ve yetiştiricilerinin üzerine etkisinin belirlenmesi için yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmış ve amaca uygun olarak hazırlanmış anket çalışması yapılmıştır. Isparta ilinde 25 su ürünleri satıcısı (perakendeci), 400 kişi su ürünleri tüketicisi, 30 su ürünleri yetiştiricisine anket yapılmıştır. SPSS paket programı ile 0.05 anlamlılık düzeyi dikkate alınarak istatiksel analizler yapılmıştır. Toplanan verilerden çıkan sonuçlara göre en önemli önermeler olarak“İşletmede Covid-19 sürecinde ödemeler olumsuz etkilendi.”önermesine su ürünleri satıcı anket çalışmasına katılanlar en çok %52 oran ile kesinlikle katıldıklarını ifade etmişlerdir. Bunun yanında ankete katılan su ürünleri tüketicileri“Covid-19 sürecinde dondurulmuş su ürünleri tüketimimde artış oldu.”önermesine en fazla %56 oranla fikrim yok demişlerdir. Ayrıca su ürünleri yetiştirici anketinde“Covid-19 sürecinde üretilen ürünlerin dağıtımındaki aksamalar sebebiyle stok fazlalığı oluşmuştur.”önermesine en çok %86.7 oranla katıldıklarını ifade etmişlerdir. Ankete katılan su ürünleri satıcılarımız Covid-19 döneminde üreticiden tüketiciye kadar olan tedarik sürecinin %76'sı olumsuz etkilendiğini, %24'ü olumsuz etkilenmediğini belirtmişlerdir. Bu durumda ankete katılan su ürünleri satıcıları Covid-19 döneminde tedarik zincirinin olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar; Covid-19 sürecinde su ürünleri sektöründeki bütün kesimlere bir olumsuz etkisinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the impact of the supply chain in aquatic products, which is among the sectors affected by the Covid-19 pandemic, on aquatic product sellers, consumers and producers. In the study, face-to-face interview method was used as a data collection tool and a survey was conducted that was prepared according to the purpose. A survey was conducted with 25 aquaculture sellers (retailers), 400 aquaculture consumers and 30 producers in Isparta province. Statistical analyzes were performed using the SPSS package program, taking into account the 0,05 significance level. According to the results obtained from the collected data, the most important propositions are“Payments in the business were negatively affected during the Covid-19 period.”Those who participated in the seafood seller survey stated they strongly agreed with the proposition, with a maximum rate of 52%. In addition, seafood consumers who participated in the survey stated,“There was an increase in my consumption of frozen seafood during the Covid-19 period.”The majority of respondents stated that had no idea about the proposition, with a rate of 56%. In addition, in the aquaculture grower survey,“There was an excess stock due to disruptions in the distribution of products produced during the Covid-19 period.”They stated that agreed with the proposition at most, with a rate of 86.7%. Seafood sellers who participated in the survey stated that 76% of the supply process from producer to consumer was negatively affected during the Covid-19 period, and 24% was not affected. In this case, the seafood sellers who participated in the survey revealed that the supply chain was negatively affected during the Covid-19 period. These results; It has been revealed that the Covid-19 period has a negative impact on all segments of the aquaculture industry.