Biomass destekli katı faz ekstraksiyonu ile ağır metal gideriminin incelenmesi
Investigation of heavy metal removal by biomass assisted solid phase extraction
- Tez No: 859685
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOCAOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endüstriyel atıkların su deşarjı ile ağır metaller tarafından suyun kirlenmesi dünya çapında çok ciddi bir çevre sorunudur. Etkin bir şekilde atık sulardan ağır metal iyonlarının uzaklaştırılması günümüzde çok önemli bir konu haline gelmiştir. Su kirliliğinin kontrolünde en önemli konulardan biri, çok çok düşük konsantrasyonlarda bile canlı organizma üzerinde ciddi toksik etkiye sahip olan ağır metallerin atıksulardan giderilmesidir. Toksik etkiye sahip ağır metalleri çevreden giderebilmek için yeni ve alternatif teknolojilerin getirilmesine ihtiyaç vardır. Mikroorganizmaların biyosorban olarak kullanılması diğer yöntemlere kıyasla yüksek geri kazanım, ekonomik avantajlar, basitlik ve çevresel koruma açısından daha iyi alternatif bir yöntemdir. Bu çalışmada, sulu çözeltilerden Cu(II), Cd(II), Cr(III) iyonlarının uzaklaştırılmasında doğal bentonit, sepiyolit ve sentetik zeolit gibi kil mineralleri adsorban olarak kullanılmış ve metal iyonlarının tayini alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Bütün adsorpsiyon ve geri kazanım deneylerinde kesikli ve kolon yöntemleri uygulanmıştır. Kesikli yöntem ile adsorpsiyon üzerine adsorban miktarı (0,05 g ile 0,4 g), pH aralığı (1-8), karıştırma süresi (5-60 dk.) ve konsantrasyonun (5 ile 100 mg/L) etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pollution of water by heavy metals through industrial wastewater discharge is a worldwide environmental problem. Effective removal of heavy metal ions from wastewater has become an important issue today. One of the most important issues in controlling water pollution is the removal of heavy metals from wastewater, which have serious toxic effects on living organisms even at very low concentrations. There is a need to introduce new and alternative technologies to remove toxic heavy metals from the environment. Using microorganisms as biosorbents is a better alternative method in terms of high recovery, economic advantages, simplicity and environmental protection compared to other methods. In this study, clay minerals such as natural bentonite, sepiolite and synthetic zeolite were used as adsorbents in the removal of Cu(II), Cd(II), Cr(III) ions from aqueous solutions, and the determination of metal ions was carried out with a flame atomic absorption spectrophotometer device. Batch and column methods were applied in all adsorption and recovery experiments. Upon adsorption by batch method, adsorbent amount (0.05 g to 0.4 g), pH range (1-8), mixing time (5-60 min.) and the effects of concentration range (5 to 100 mg/L) were examined.