Yerel bir mikrobilgisayar ağı için düğüm donanımı ve yazılımının tasarım ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 8597
  2. Yazar: METİN URGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
iv ÖZET Bu tez çalışmasında, mikrobilgisayarlara yönelik bir yerel ağ tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Bu ag için, aga bağlanacak her mikrobilgisayara takılacak bir kart geliştirilmesi yerine, mikrobilgisayarda bulunan ardıl giriş/çıkış birimlerinin kullanımı ve bu birimlerin bağlanacağı merkezi bir donanımın gerçekleştirilmesi ter cih edilmiştir. Bu merkezi donanıra için daha önceki bir çalışmada gerçekleştirilmiş olan özgün bir donanımda değişiklik ve ekler yapılmıştır. Aga bağlanacak mikrobil gisayarlar için bir dizi işletim programı geliştirilmiş tir. Bu programlarla ag içinde kütük ve ileti aktarımı yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, a local network for microcomputers has been designed and implemented. For the network, utilizing the serial input/output units of microcomputers, and developing a central device that the units to be connected to have been preferred to developing cards to be attached to each microcomputer. The central device has been developed from a previously implemented hardware with some changes and additions. For the microcomputers to be in the network a series of programs have been developed. It has been aimed to transmit files and messages in the network by means of these programs.