Mikroişleyici tabanlı dizge tasarımını amaçlayan uzman dizge tasarım ve gerçekleştirimi
  1. Tez No: 8596
  2. Yazar: FULYA GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
iix ÖZET Mikroişleyici Tabanlı Dizge Tasarımına ilişkin bir Uzman Dizge yazılımı tasarlanmış ve IBM PC kişisel bilgisayarı üzerinde Arity Prolog programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Arity Prolog programlama dilinde grafik alt yapısı bulunmadığı için yazılımda, C program lama dili ile gerçekleştirilen grafik işlevleri kullanılmıştır. Gerçekleştirilen uzman dizge hem bilgi tabanına (knowledge base) hem de kural tabanına (rule base) dayanmaktadır. Yazılım, genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Kullanıcının tasarlamak istediği mikroişleyici tabanlı dizgeye ilişkin bilgileri mikrobilgisayar dizgesine aktarması ilk bölümde, tasarlanan dizgenin ilke çiziminin ekranda görüntülenmesi ve çevrim bağlantılarının bir çıkış kütüğüne yazılması ikinci bölümde, bellek birimlerine ilişkin adres evren çizelgelerinin oluşturulması ve ek randa görüntülenmesi de üçüncü bölümde gerçekleştirilmiştir. Anahtar- sözcükler: Expert System, Microprocessor Based System.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the framework of this study A Microprocessor Based Sytem Design Education Expert System Software is designed and implemented for IBM PC personel computers with Arity Prolog programming Language. Since Arity Prolog lacks graphical support tools, C programming language is used for this purpose. The Expert System software consists of three sections : The the first section allows the user to enter the specifications of the microprocessor based system to be designed. The second section designs and shows the block schema of the system on the screen and writes the chip connections on an output file. Drawing the memory map of the memory units and showing them on the screen are done in the third section.