Siyasi coğrafya açısından Suriye iç savaşının değerlendirilmesi
Evaluation of the Syrian civil war in terms of political geography
- Tez No: 859712
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
2011 yılında Suriye'de protestolar patlak vermiştir. Bu protestolar, Arap dünyasındaki (Arap Baharı olarak adlandırılan) daha geniş bir protesto dalgasının parçasıdır. Suriye'deki protestoların nedeni Esad hükümetine yönelik hoşnutsuzluktu. Esad hükümeti, okullarının duvarlarına Esad aleyhinde slogan yazan bir grup çocuğu Suriye'nin Dera kentinde hapsetmiştir. Esad hükümeti bölge sakinlerinin bu çocukların serbest bırakılması yönündeki taleplerini reddetti. Bunun sonucunda Dera şehrinde büyük gösteriler düzenlenmiştir. Bu gösteriler Suriye rejim güçlerinin silah sesleri ile karşılanmıştır. Rejim güçlerinin açtığı ateş sonucu göstericiler arasında ölenler ve yaralananlar olmuştur. Bu da Suriye genelinde protestoların patlak vermesine yol açmıştır. Suriye rejim güçleri bu protestoları baskı, öldürme, işkence ve tutuklamalarla karşılamıştır. Esad güçlerinin gerçekleştirdiği bu suç eylemleri sonucunda protestolar silahlı çatışmaya dönüşmüştür. Bu silahlı çatışma, Beşar Esad rejimi güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasındaki Suriye iç savaşı olarak bilinmektedir. Siyasi Coğrafya açısından Suriye'nin konumunun önemli olması bu çalışmayı da önemli kılmaktadır. Suriye'nin stratejik konumda olması, birçok eski medeniyetin (Babilliler, Asurlular, Fenikeliler, Yunanlılar, Kenanlılar, Fenikeliler ve Romalılar) burada ortaya çıkmasının da nedenidir. Aynı zamanda, Suriye'nin bu stratejik konumu Suriye iç savaşının da ortaya çıkması ve devam etmesinin nedenidir. Çünkü Suriye'nin konumunun önemi nedeniyle, Suriye iç savaşı, uluslararası ve bölgesel ülkelerin konusu haline gelmiştir (örnek: Rusya, ABD, Türkiye ve İran). Bu ülkelerin her biri, Suriye'deki yerel bir grubu askeri olarak desteklemektedir. Suriye bu temelde askeri kontrol alanlarına ayrılmıştır. Çünkü bu alanların her biri bu ülkelerden biri tarafından desteklenen yerel bir grup tarafından kontrol edilmektedir. Bu ülkelerin her biri Suriye bölgelerindeki jeopolitik çıkarlara ve hedeflere ulaşmak istemektedir. Bu hedefler, Suriye halkının özgürlük ve demokrasideki isteklerinden ve umudundan uzaktır. Suriye iç savaşının uzun süre devam etmesinin nedeni budur. Bu çalışmanın temel amacı Suriye iç savaşını siyasi coğrafya açısından değerlendirmektir. Buna ek olarak, Suriye'ye uluslararası müdahalenin nedenlerini ve bu ülkelerin Suriye'deki hedeflerini siyasi coğrafya açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, yereldeki duruma göre Suriye'deki çözüm için olası senaryolar önerilmektedir. Bu çalışmanın ortaya çıkmasında çeşitli kitap, makale ve gazete referans olarak kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada çeşitli haritalar oluşturulmuş, bunun için de ArcGIS 10.7.1 programından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2011, protests broke out in Syria. These protests are part of a broader wave of protests in the Arab world (the so-called Arab Spring). The reason for the protests in Syria was discontent with the Assad government. Assad's government imprisoned a group of children in Daraa Governorate, because they wrote slogans against Assad on the walls of their schools. The Assad government rejected the people's demands to release these children. As a result, large demonstrations were organized in the city of Daraa. These demonstrations were met with gunfire from Syrian regime forces. As a result of the shooting by regime forces, there were deaths and injuries among the demonstrators. This led to the outbreak of protests across Syria. Syrian regime forces faced these protests with repression, killing, torture, and arrests. As a result of these criminal acts carried out by Assad's forces, the protests turned into an armed conflict. This armed conflict is known as the Syrian Civil War between the forces of Bashar al-Assad's regime and armed opposition groups. The importance of this study stems from the fact that it focuses on the importance of the Syrian location from a geopolitical standpoint. This strategic location of Syria is the reason for the invasion of Syria by many ancient civilizations (Babylonians, Assyrians, Phoenicians, Greeks, Canaanites, Phoenicians, and Romans). At the same time, this strategic location of Syria is the reason for the continuation of the Syrian civil war. Because of the importance of the Syrian location, the Syrian civil war involved international and regional parties (for example: Russia, the United States, Turkey, and Iran). Each of these countries militarily supports a local group in Syria. Syria is divided into areas of military control on this basis. Because each of these regions is controlled by a local group supported by one of these countries. Each of these countries wants to achieve geopolitical interests and goals in the Syrian regions. These goals are far from the aspirations and hopes of the Syrian people for freedom and democracy. This is why the Syrian civil war continues. The main purpose of this study is to evaluate the Syrian Civil War in terms of geopolitics. In addition, explaining the reasons for international intervention in Syria and evaluating the goals of these countries in Syria from the point of view of geopolitics. In addition, a proposal for possible scenarios for a solution in Syria based on the situation on the ground. In this study, a group of books, articles, and newspapers were relied upon as references. The ArcGIS 10.7.1 program was relied upon to produce the maps.