Akut kolanjitli hastalarda usg ile ölçülen karaciğer stiffness değerinin klinik ve prognoz ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of liver stiffness value measured by ultrasound with clinic and prognosis in patients diagnosed with acute cholangitis
- Tez No: 859737
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Akut kolanjit, ateş, sarılık, karın ağrısıyla presente olan safra yollarının taş, neoplazi, striktür vb. nedenlerle tıkanması bağlı oluşan safra yollarının enfeksiyonuna verilen isimdir. Akut kolanjit; erken dönemde tanı konulup tedaviye başlanmaması durumunda mortalitesi yüksek seyreden bir hastalıktır. Tanı hastanın klinik özellikleri, laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Akut kolanjitin tanısında duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek olan Tokyo 2018 kriterleri kullanılmaktadır. Tokyo 2018 kriterleri tanı koymada, hastalık şiddetini belirlemede ve tedavi planlanması yapılmasında tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Akut kolanjit tanısı alan hastaya hemen tedaviye başlanılmalıdır. Tedavide ana prensipler uygun sıvı replasmanı, antbiyoterapi ve biliyer drenaj yapılmasıdır. Son yıllarda görüntüleme yöntemlerinin gelişmesiyle usg elastografi ile karaciğer stiffness değeri belirlenmesinin, hepatit B/C ye bağlı karaciğer sirozu, primer biliyer sirozda, nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı gibi çeşitli hastalıklarda noninvaziv tanı markerı olarak kullanılabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu alanda akut kolanjitle ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Akut kolanjit hastalarında karaciğer stiffness derecesini ölçülerek, karaciğer stiffness değerindeki değişimin, akut kolanjitin klinik şiddet ve prognoz ile ilişkisi olup olmadığının, akut kolanjitte usg elastrografinin klinik tanı ve prognozda noninvaziv bir marker olarak kullanılabilmesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya Mart 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde tedavisi ve takibi yapılan Tokyo 2018 kriterlerine göre hafif, orta ve ağır şiddette akut kolanjit tanısı alan 18-80 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir. Akut kolanjit tanısı alan hastalarda 0. ve 1. aydaki; kontrol grubunda ise 0. aydaki karaciğer stiffness derecesi ve hepatosteatoz derecesi USG elastografi ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya akut kolanjit hastası olarak 42 kişi, kontrol grubu olarak ise 41 sağlıklı kişi dahil edilmiştir. İstatistiksel veriler SPSS programıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 83 hastadan 42 kişi (% 50,6) akut kolanjit tanılı hasta grubu, 41 kişi (% 49,4) ise sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubuydu. Çalışmaya katılan kadın sayısı ise 35 (% 42,2), erkek sayısı 48 (% 57,2)' dir. Çalışmadaki kontrol grubunun yaş ortalaması 56,17±18,33, hasta grubunun yaş ortalaması 56,90±11,88 olarak bulunmuştur. Tokyo 2018 hastalık şiddeti sınıflamasına göre 25 hasta (% 59,5) hafif, 14 hasta (% 33,4) orta şiddetli ve 3 hasta (% 7,1) ise şiddetli kolanjit olarak evrelendirilmiştir. Akut kolanjit tanısyla takibi yapılan 16 hastaya (% 38,1) ERCP yapılmamış, 26 hastaya (% 61,9) ise ERCP yapılmıştır. Hasta grubu ile kontrol grubunun 0. aydaki elastografi bulguları karşılaştırıldığında; akut kolanjit tanılı hastalarda elastografi ile ölçülen karaciğer stiffness (sertlik) değerinin (5,74±0,75 kPa), kontrol grubundaki ölçülen karaciğer stiffness değerinden (4,58±0,88 kPa) daha yüksek olduğu görülmüştür ve bu yükseklik istatiksel açıdan anlamlı bulunmuştur (p değeri
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Acute cholangitis is the name given to the infection of the biliary tract, which occurs due to obstruction of the bile ducts due to stones, neoplasia and stricture, which presents with fever, jaundice and abdominal pain. Acute cholangitis; It is a disease with a high mortality rate if it is not diagnosed early and treatment is not started. Diagnosis is made by the patient's clinical features, laboratory tests and imaging methods. Tokyo 2018 criteria, which have high sensitivity and specificity, are used in the diagnosis of acute cholangitis. Tokyo 2018 criteria are widely used all over the world in diagnosing, determining disease severity and planning treatment. Treatment should be started immediately for a patient diagnosed with acute cholangitis. The main principles of treatment are appropriate fluid replacement, antibiotic therapy and biliary drainage. In recent years, with the development of imaging methods, there are studies showing that determining liver stiffness value by USG elastography can be used as a noninvasive diagnostic marker in various diseases such as liver cirrhosis due to hepatitis B/C, primary biliary cirrhosis, and nonalcoholic fatty liver disease. There are not enough studies on acute cholangitis in this field. In this study, it was aimed to measure the degree of liver stiffness in patients with acute cholangitis and to evaluate whether the change in liver stiffness value is related to the clinical severity and prognosis of acute cholangitis and whether USG elastrography can be used as a noninvasive marker in clinical diagnosis and prognosis in acute cholangitis. Methods: Patients between the ages of 18 and 80, who were diagnosed with mild, moderate and severe acute cholangitis according to the Tokyo 2018 Criteria, and were followed up in the Ankara Bilkent City Hospital Internal Medicine Clinic between March 2023 and November 2023, were included in the study. In patients diagnosed with acute cholangitis, at 0 and 1 month; In the control group at 0 month, liver stiffness degree and hepatosteatosis degree were evaluated by USG elastography. 42 people with acute cholangitis and 41 healthy people as a control group were included in the study. Statistical data were evaluated with the SPSS program. Results: Of the 83 patients included in the study, 42 people (50,6 %) were in the patient group diagnosed with acute cholangitis, and 41 people (49,4 %) were in the control group consisting of healthy individuals. The number of women participating in the study is 35 (42,2 %) and the number of men is 48 (57,2 %). The average age of the control group in the study was found to be 56,17±18,33 and the average age of the patient group was 56.90±11.88. According to the Tokyo 2018 disease severity classification, 25 patients (59,5 %) were staged as mild, 14 patients (33,4 %) as moderate, and 3 patients (7, 1 %) as severe cholangitis. ERCP was not performed in 16 patients (38,1 %) who were followed up with a diagnosis of acute cholangitis, and ERCP was performed in 26 patients (61,9 %). When the elastography findings of the patient group and the control group were compared at month 0; It was observed that the liver stiffness value measured by elastography (5,74±0,75 kPa) in patients diagnosed with acute cholangitis was higher than the liver stiffness value measured in the control group (4,58±0,88 kPa), and this height was statistically was found significant(p value