Laparoskopik kolesistektomiden açık kolesistektomiye geçişe neden olan risk faktörleri
- Tez No: 659964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA NİHAT KÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sindirim sisteminin en sık karşılaşılan problemlerinden biri safra taşı hastalığıdır. Semptomatik safra taşı hastalığı için açık kolesistektomi güvenli ve efektif olarak yıllarca uygulanmıştır. Ekstrakorporal şok dalgaları ve safra tuzu tedavileri gibi noninvaziv yöntemler alternatif olarak kolelitiyazisin tedavisinde kullanılmıştır. Laparoskopik kolesistektomi (LK), uygulanmaya başlamasıyla kısa sürede semptomatik kolelitiyazis tanısında; laparoskopik kolesistektomi standart tedavi olarak diğer tedavi yöntemlerinin önüne geçmiştir. Laparoskopik kolesistektomi açık kolesistektomiye kıyasla ameliyat sonrası daha az ağrı, küçük yara izi, kısa hastane yatış süresi ve erken dönemde normal yaşam aktivitesine dönülmesini sağlamaktadır. Operasyon sırasında önemli anatomik yapıların ortaya konulamadığı durumlarda açık tekniğe geçmek gerekmektedir. Yüksek açığa geçiş ile ilişkili olarak bildirilen faktörler arasında ileri yaş, erkek cinsiyet, akut kolesistit, obezite, net olmayan anatomi, kanama, yapışıklıklar ve safra yolu yaralanmaları sayılabilir. Çalışmamızda; hastanemizde kolesistektomi yapılan vakalar (laparoskopik ve açık) incelenmiş,bu vakaların cinsiyet, yaş, ek hastalık, vücut kitle indeksi (VKİ), operasyon öyküsü, USG bulguları, ASA skoru, pankreatit, geçirilmiş ERCP ve kolanjit öyküsü gibi parametreleri irdelenmiş ve bunlar içinden hangilerinin açık cerrahiye dönüş için risk faktörü olduğu araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Taksim-Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2013- Şubat 2020 yılları arasında kolesistektomi uygulanan 2117 vaka retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik ve klinik bilgileri hastane arşivinden alınan 2117 vakadan 123'nün laparoskopik olarak başlayıp açığa geçildiği ve açık kolesistektomi olarak tamamlandığı tespit edilmiştir. 2117 vakanın 54'nün başka bir operasyon sırasında eş zamanlı kolesistektomi yapılmış olması ve 5 ile ilgili yetersiz veri bulunması sebebiyle bu 59 vaka çalışma dışı bırakılmıştır. Kontrol grubu olarak, laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalardan operasyonu laparoskopik olarak tamamlanan eşit sayıda hasta istatistik programı (SPSS) kullanılarak rastgele seçilmiştir. BULGULAR Çalışmamızda açık cerrahiye geçiş oranı % 5.9 olup, en sık neden % 50.4 ile adezyondur. Açık operasyona geçiş için tek değişkenli analizde ileri yaş, erkek cinsiyet, geçirilmiş operasyon, yüksek ASA skoru, en az bir kez kolesistit atağı geçirme, multiple kalkül, pankreatit atağı geçirme, ERCP hikayesi risk faktörü olarak tespit edildi. Çok değişkenli analizde bu risk faktörlerinden erkek cinsiyet, en az bir kez kolesistit atağı geçirme, yüksek ASA skoru ve multipl kalkül varlığı bağımsız risk faktörü olarak belirlendi. Operasyon zamanı ve hastanede kalış zamanı operasyonu laparoskopik tamamlanan hastalarda anlamlı olarak daha kısaydı. SONUÇ Erkek cinsiyet, en az bir kez kolesistit atağı geçirme, yüksek ASA skoru ve multipl kalkül varlığı laparoskopik kolesistektomiden açık ameliyata geçişi etkileyen bağımsız risk faktörleridir. ANAHTAR KELİMELER: Laparoskopik kolesistektomi, Açık kolesistektomi, Açığa geçme,
Özet (Çeviri)
The present study is aimed to evaluate the reasons for conversion of laparoscopic to open cholecystectomy in the current era of laparoscopic surgery. Gallstones are one of the most common problems of the digestive system. Cholecystectomy has been used as the standard treatment for more than a century in the treatment of symptomatic gallstones.In the current era, laparoscopic cholecystectomy (LC) is the gold standard treatment for benign gallbladder pathologies. However, in some cases, conversion to open surgery is still necessary. Identification of patients with high risk of conversion is of great importance to prepare the surgical scenario and to inform the patient. Laparoscopic cholecystectomy provides less postoperative pain, smaller wounds and scars, quicker recovery and return to regular activities in the early period compared to open cholecystectomy. In certain circumstances, the procedure must be converted to open to safely complete the operation. A retrospective review of medical records was undertaken to identify all laparoscopic converted to open cholecystectomy in our hospital. Gender, age, comorbidity, body mass index (BMI), operation history, ultrasound findings, ASA score, pancreatitis, ERCP and cholangitis history parameters were analyzed and identifed the high risk factors for conversion. MATERIALS AND METHODS A total of 2117 laparoscopic cholecystectomy were performed in Taksim-Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital General Surgery Clinic, from January 2013 to February 2020. A retrospective analysis of 10 parameters in these patients was performed, including demographic variables, clinical history,, ultrasound results and intraoperative findings. 2117 patients were enrolled for Laparoscopic cholecystectomy , 123 patients (5.9 %) converted to open cholecystectomy. 54 cases of 2117 were performed cholecystectomy during another surgery and 5 of 2117 have insuffienct information.So, 59 of 2117 were excluded.As the control group, an equal number of patients whose operations were completed laparoscopic were randomly selected using a statistical program (SPSS). RESULTS In our study, the rate of conversion to open surgery was 5,9%, and the most common cause was adhesion with 50.4%. In univariate analysis for conversion to open operation, age, male gender, operation history, high ASA score, a diagnosis of acute cholecystitis, multiple calculus, pancreatitis attack, and ERCP history were determined as risk factors. In multivariate analysis, among these risk factors, male gender, , a diagnosis of acute cholecystitis, high ASA score and multiple calculus were determined as independent risk factors. In addition, operation time and hospitalization time were significantly shorter in patients whose operations were completed laparoscopically. CONCLUSION As a result, male gender, a diagnosis of acute cholecystitis , high ASA score and multiple calculus are independent risk factors for conversion to open surgery. KEYWORDS: Laparoscopic cholecystectomy, Open cholecystectomy, Conversion.