Türkiye Uzak Doğu arasındaki ticarette taşımacılık güvenliği risklerinin değerlendirmesi
Risk assessment of Turkey and far East Trade in terms of transportation security
- Tez No: 859850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERİM PAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Taşımacılık sırasındaki güvenlik ihtiyacı, mal akışında istenmeyen kesintilerin önlenmesi arzusundan kaynaklanmaktadır. Bu tür bir kesinti; gecikmeler, iptaller ve personel güvenliğini olumsuz etkilemektedir. Risk değerlendirmesi bu tür riskleri tamamen önlemese dahi azaltılmasına veya iyileştirilmesine katkı sağlayabilecek bir unsurdur. İki aşamadan oluşan çalışmanın ilk aşamasının amacı; konteyner taşımacılığı güvenlik risklerini değerlendirmek ve önceliklendirmektir. Bu kapsamda, örnek vaka olarak seçilen Türkiye-Uzak Doğu arasında deniz ve demir yoluyla yapılan konteyner ticareti güvenlik riskleri, Delphi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve deniz yolu taşımacılığı için“siber saldırılar”, demir yolu taşımacılığı için ise“savaş ve savaş benzeri durumlar”öncelikli risk alanları olarak belirlenmiştir. Çalışma ikinci aşamasının amacı ise; karar desteği sağlamak adına belirlenen güzergâh için ilgili taşıma modlarının yine güvenlik açısından güçlü, zayıf yönleri ile fırsat ve tehditlerini (SWOT-GZTF) belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak da GZTF ana ve alt kriterleri Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yardımıyla önceliklendirilmiş ve nicelleştirilerek yorumlanmıştır. İkinci aşama bulgularına göre, deniz yolu taşımacılığının“güçlü tarafları”demir yolu taşımacılığı için ise“fırsatlar”en yüksek puanlı ana kriterler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim to avoid uninvited disruptions in the movement of products gives rise to the necessity of security during transportation. Such disruptions include cancellations, and delays, and may have a negative impact on personnel's safety. Even while risk assessment cannot totally eliminate risks of this nature, it can help to mitigate or improve them. To assess and rank the security threats associated with container shipping is the primary objective of the study's first phase, which is divided into two stages. The Delphi method was utilized to assess the security risks associated with the container trade by rail and sea between Turkey and the Far East, which was chosen as a case study. The results showed that the areas of highest risk for rail transportation were“war and war-like situations”and“cyber-attacks”for maritime transportation. The purpose of the study's second phase is to identify the strengths, weaknesses, opportunities, and threats (SWOT) of the pertinent transportation modes for the chosen route to support decision-making. The AHP was utilized to prioritize, quantify, and evaluate the SWOT primary and sub-criteria. The primary categories with the greatest scores for rail transportation were the“opportunities”and“strengths”for maritime transportation.