Munzur Üniversitesi kampüsünde yağmur suyu hasadı
Harvesting rainwater on the campus of Munzur University
- Tez No: 859915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ARSLANOĞLU IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması, su talebinin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Bu artan talep, su kaynaklarının sabit olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, su sıkıntısının önlenmesi için alternatif çözümlere olan ihtiyacı daha da belirgin hale getirmektedir. Bu sebeple, günümüzde su sıkıntısını hafifletmek amacıyla alternatif su kaynaklarına yönelik teknolojilerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çerçevede, Munzur Üniversitesi kampüsü gibi büyük alanlarda, su kullanımının optimize edilmesi ve çevreci sürdürülebilir uygulamaların benimsenmesi büyük önem taşımaktadır. Kentsel alanlardaki plansız büyüme sonucunda, geçirimsiz yüzeylerin artması ciddi yağmur suyu kaynaklı sorunlara neden olmaktadır. Yağmur suyunun yüzeyde akıp giden miktarının artmasıyla birlikte, yağmur suyunun yüzeyden akış süresinin kısalması ve kentsel alanlarda seller ve taşkınlara karşı daha savunmasız hale gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bu durum yer altı su seviyelerinin azalması, yüzey sularının kalitesinin bozulması gibi çevresel etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu durumda, suyun bir tarafta alıcı ortamı kirletirken diğer tarafta temiz içme ve kullanma suyu temininde yaşanan problemler arasındaki dengeyi sağlamak zorlaşmaktadır. Ancak, bina çatılarından toplanacak yağmur sularının sulama gibi amaçlar için kullanılması gibi çevreci uygulamalar, su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine katkı sağlayarak bu dengeyi yeniden sağlayabilir. Çatı alanından toplanan yağmur sularının bina içi rezervuarlarında veya çevre sulamada kullanılması ile temiz şebeke suyu kullanımından da tasarruf sağlanabilir. Bu tür çözümler, suyun etkin ve verimli kullanımını teşvik ederken, çevresel etkileri en aza indirerek kentsel alanların su yönetimini iyileştirebilir. Bu sorunlarla mücadele etmek için, yağmur suyunu geri dönüşümlü olarak tekrar kullanılması için bütüncül stratejilerin oluşturulması artık bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez kapsamında Munzur Üniversitesi Kampüsü'nde bulunan binaların çatı alanlarında toplanacak yağmur sularının bina içi rezervuarlarında ve çevre sulamada tekrar kullanımını mümkün kılmak için gerekli depo hacmi, çatılardan toplanacak yağmur suyu miktarı, bina içlerindeki rezervuarlarda kullanılacak su miktarı ve çevre sulamada tüketilecek su miktarlarının hesapları yapılmıştır. Bu hesaplar Munzur Üniversitesi Kampüsünde bölgeler bazında yapılmış olup, her bölge için gerekli yağmur suyu deposu, bulunduğu bölgenin rezervuar ve çevre sulama su ihtiyacı olan suyu depolayacak kapasitede seçilmiştir. Toplamda 13 bölgeye ayrılmış üniversite kampüsü için yapılan projelendirmede sonuç olarak çatı alanlarından toplanıp depolanan yağmur suyunun, bulunduğu bölgenin su ihtiyacının ne kadarını karşıladığı hesaplanıp tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population causes the demand for water to increase day by day. This increasing demand, coupled with the fact that water resources are fixed, makes the need for alternative solutions to prevent water shortage even more evident. For this reason, the use of technologies for alternative water resources to alleviate water shortage is becoming increasingly widespread today. In this context, it is of great importance to optimise water use and adopt sustainable practices in large areas such as the Munzur University campus. As a result of unplanned growth in urban areas, the increase in impervious surfaces causes serious stormwater-related problems. With the increase in the amount of stormwater runoff on the surface, problems such as shortening the runoff time of stormwater from the surface and becoming more vulnerable to floods and floods in urban areas arise. In addition, this situation brings with it environmental impacts such as decreasing groundwater levels and deterioration of the quality of surface waters. In this case, it becomes difficult to balance between the pollution of the receiving environment on the one hand and the problems experienced in providing clean drinking and potable water on the other. However, environmental practices such as the use of rainwater collected from building roofs for purposes such as irrigation can restore this balance by contributing to the sustainable management of water resources. The use of rainwater collected from the roof area in indoor reservoirs or for landscape irrigation can also save on the use of clean municipal water. Such solutions can improve the water management of urban areas by minimising environmental impacts while promoting the effective and efficient use of water. To combat these problems, it is now a necessity to establish holistic strategies for recycling and reusing rainwater. Within the scope of this thesis, the required storage volume, the amount of rainwater to be collected from the roofs, the amount of rainwater to be collected from the roofs, the amount of water to be used in the reservoirs inside the buildings and the amount of water to be consumed in environmental irrigation have been calculated in order to enable the reuse of rainwater to be collected in the roof areas of the buildings on the Munzur University Campus. These calculations were made on the based on regions in Munzur University Campus, and the rainwater tank required for each region was selected with the capacity to store as much water as the reservoir and environmental irrigation water needs of the region where it is located. As a result of the project design for the university campus, which is divided into 13 regions in total, it was calculated and determined how much of the rainwater collected and stored from the roof areas meets the water demand of the region where it is located.