Munzur Üniversitesi Aktuluk Yerleşkesinin elektromanyetik alan haritasının çıkarılması ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of electromagnetic field map of Munzur University Aktuluk Campus
  1. Tez No: 538101
  2. Yazar: AZİZ EREN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Munzur Üniversitesi Aktuluk Yerleşkesi'nin elektromanyetik alan kirliliği konusu ile ilgili bilgi edinmektir. Bu kapsamda yerleşke içerisinde belirli noktalarda elektromanyetik alan ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sırasında 10 Mhz - 8 Ghz bant aralığında çalışan yüksek frekanslı elektromanyetik alan ölçüm cihazı kullanılmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde elde edilen değerler Uluslararası İyonlaştırmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) ve ulusal kuruluş olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen limit değerlerle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın devamında elde edilen ölçüm değerleri harita üzerinde renkli olarak belirtilerek yerleşke içerisindeki elektromanyetik alan kirlilik düzeyleri görsel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to obtain information about the electromagnetic field pollution of the Aktuluk Campus of Munzur University. In this context, electromagnetic field measurements were made at certain points within the campus. During the measurements, an electromagnetic field meter (high frequency) operating in the 10 MHz - 8 Ghz band range was used. The values obtained in the measurements were compared with the limit values determined by the International Non-Ionizing Radiation Protection Commission (ICNIRP) and the national organization Information Technologies and Communication Authority (BTK). The measurement values of the electromagnetic fields in the campus are presented visually.