Nervus axıllarıs ve nervus suprascapularıs'in omuz cerrahisi anatomik referans yapılarına göre sıfır eko zamanlı sekansı içeren manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of the axillary nerve and suprascapular nerve with respect to the anatomical landmarks of shoulder surgery using zero echo time magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 859944
  2. Yazar: BAHATTİN PASLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DENİZ DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Omuz bölgesine yönelik artroskopik veya açık cerrahi girişimlerde nervus axillaris ve nervus suprascapularis'in yaralanma riski vardır. Cavitas glenoidalis, nervus axillaris ve nervus suprascapularis ile yakın komşuluğunun olması nedeniyle önemli bir anatomik referans noktasıdır. Cerrahi prosedürün güvenliği ve başarısı büyük oranda bu bölgenin anatomisinin tam olarak anlaşılmasına bağlıdır. Son yıllarda manyetik rezonans görüntüleme ile yeterince görüntülenemeyen kemiğin mineralize kesimleri ve yumuşak dokulardaki mineralize yapıların görüntülenmesini sağlayan sıfır eko zamanlı sekans kullanılmaya başlamıştır. Sıfır eko zamanlı sekans ile bilgisayarlı tomografi benzeri görüntüler elde edilebilir. Bu çalışmada nervus axillaris ve nervus suprascapularis'in cavitas glenoidalis ile ilişkisi sıfır eko zamanlı sekans ile incelenmiştir. Ayrıca taze donmuş kadavra kesitinde ve sıfır eko zamanlı sekansında n. axillaris'in inferior kenara olan mesafesi ölçülmüştür. Ayrıca taze donmuş kadavra kesiti ve sıfır eko zamanlı sekans görüntülerinde cavitas glenoidalis'in inferior kenarı ile nervus axillaris arasındaki mesafe incelenmiştir. Nervus axillaris cavitas glenoidalis'in inferior kenarı arasındaki mesafe 15,11±3,81 mm, n. suprascapularis'in incisura scapulae'daki konumu ile superior kenarı ve incisura spinoglenoidalis'teki konumu ile eklem yüzü arasındaki en yakın mesafesi sırasıyla 28,98±3,23 mm, 13,33±2,67 mm olarak saptanmıştır. Bu çalışma bildiğimiz kadarıyla omuz cerrahisi prosedürlerinde sıfır eko zamanlı sekans kullanılarak yapılan sinir ve kemik ilişkisini inceleyen ilk çalışmadır. Cerrahi öncesi planlamada görüntüleme yöntemi olarak kullanılması iyatrojenik sinir komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
There is a risk of injury to the axillary and suprascapular nerves in arthroscopic or open surgical interventions on the shoulder region. Due to its proximity to the axillary and suprascapular nerves, the glenoid cavity is an important anatomical reference point. The safety and success of the surgical procedure mainly depends on a thorough understanding of the anatomy of this region. In recent years, zero echo time sequence have been used to visualize the mineralized parts of the bone and soft tissues that cannot be adequately visualized by magnetic resonance imaging. Zero echo time sequence can produce computed tomography-like images. In this study, the relationship of the axillary and suprascapular nerves with the glenoid cavity was analyzed using zero-echo time sequence. Additionally, the distance between the inferior rim of the glenoid cavity and the axillary nerve was measured in fresh frozen cadaver section and zero echo time images. The distance between the inferior rim of the glenoid cavity with axillary nerve is 15.11±3.81 mm. The distance between the location of the suprascapular nerve in the suprascapular notch and superior rim of glenoid cavity, and its location in the spinoglenoid notch and the articular surface of glenoid cavity was determined as 28.98±3.23 mm, 13.33±2.67 mm, respectively. To the best of our knowledge, this is the first study to examine the relationship between nerve and bone using zero echo time sequence in shoulder surgery procedures. Its use as an imaging modality in preoperative planning may help to reduce iatrogenic nerve complications.