Kadın yöneticiler: Zorluklar ve kolaylıklar
Women managers: Difficulties and strategies
- Tez No: 859943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE DAĞDEVİREN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, İzmir ilinde eğitim yöneticiliği alanında görev yapmakta olan kadınların, yöneticilik süresince yaşadıkları zorluk ve kolaylıklara ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yönteminde ve olgu bilim (fenomonoloji) deseninde yürütülmüştür. Araştırma verileri ise görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan,“Kadın Yöneticiler: Zorluklar ve Kolaylıklar”adlı yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 20 kadın eğitim yöneticisi ile görüşmeler sağlanmıştır. Katılımcılara yöneltilen sorular, kayıt altına alınmıştır. Araştırmada, temel veri toplama aracı olarak görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, kadın yöneticilerin bir kısmından yönetici olmayı kendilerinin seçtiğine, bir kısmından ise bulundukları konumu planlamadıklarına dair bilgiler kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra, kadın yöneticiler, yükselme sürecinde en çok toplumsal roller nedeniyle engellendiklerini, erkek yöneticilerle toplumsal rolleri dolayımında eşit olmadıklarını da belirtmişlerdir. Kadın yöneticiler, rol model olarak, en çok meslek hayatlarında karşılaştıkları bir kadın yöneticiyi örnek aldıklarını, ancak üst düzey yöneticilik kademelerinde yeterince kadın olmadığını eklemişlerdir. Bunun sebebi olarak; çalışma saatlerinin yoğunluğu, cinsiyet ayrımı yapılması, MEB yükselme kriterleri, iş yükü gibi, birtakım olguları ileri sürmüşlerdir. Katılımcılara göre, kadın yönetici sayısını arttırmak için; aile, toplum yapısında değişiklik, pozitif ayrımcılık, üst düzey yönetici desteği ve maddi iyileştirmeler hayata geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the views of women education principals' difficulties and strategies who work in Izmir. The study was carried out phenomenologic method within the framework of qualitative research design. In the data collection process of the research, a semi-structured interview form prepared for the study was used. As a result of the interviews, descriptive analysis was made, codes were determined, themes and categories were created. As a result of the analyzed data, it is assumed that some part of the women managers chose to be administrators themselves, but some part of the women managers haven't planned their positions. Women managers reported that they were blocked mostly because of their social roles in the process of rising. Female managers stated that they are not equal with male managers due to social roles. Female managers expressed that they take the example of a women manager whom they encountered in their professional lives, as a role model and there are not enough women in senior management positions. They stated that; the intensity of working hours, gender discrimination, MEB promotion criteria and workload are the reasons for that. According to the participants, there should be changes in the family, changes in the community structure, positive discrimination, senior management support and tangible improvements.