Edirne il merkezindeki aile hekimliği birimlerine başvuranların sağlıkta şiddet hakkındaki tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of people applying to family medicine units in Edirne city center towards violence in health
- Tez No: 860052
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sağlıkta şiddet, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel, sözlü, duygusal veya psikolojik zarar verme eylemlerini kapsar. Sağlıkta şiddet, sağlık çalışanları üzerinde olumsuz etkilere sebep olarak sağlık hizmetlerinin kalitesini düşürebilir. Bu nedenle sağlıkta şiddetin tanınması, önlenmesi ve yönetilmesi hem çalışanların hem de hastaların güvenliğini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada toplumun sağlıkta şiddet konusundaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, 01.12.2022-31.05.2023 tarihleri arasında Edirne il merkezindeki Aile Hekimliği birimlerine başvuran, katılma kriterlerini taşıyan 384 gönüllü üzerinde anket yöntemi uygulanarak elde edilmiştir. Anket formumuzda, katılımcıların sosyodemografik özelliklerine, şiddetin tanımına, daha önce sağlık çalışanı ile şiddet yaşaması ya da şahit olması durumuna, yaşanan şiddetin olası sebepleri ve önlenmesine yönelik 41 soru yer almaktadır. Katılımcıların 384'ünün 137'si sağlık çalışanına şiddet olayına şahit olmuş, 14'ü şiddet olayı yaşamış idi. Katılımcıların yaş grupları, medeni durumu, öğrenim düzeyi, mesleği, sigara kullanımı, düzenli ilaç kullanımı, sosyal medya haberlerine inanma durumu, şiddet tanımlarına katılma durumu ve sağlık çalışanları ile tartışılma sebepleri, özel hastanelerde daha az şiddet yaşanma sebepleri, emniyet ve adliye gibi kurumlarda daha uysal olunma sebepleri, sağlık çalışanına şiddet uygulama isteğini engelleyen sebepler, doktorluk ve şiddete uğrayan doktorlar hakkındaki görüşleri, sağlık kurumunda mağdur edildiklerinde haklarını aradıkları yollar, beyaz kod bilgileri gibi faktörler ile sağlıkta şiddetle ilişkili olaylar arasında anlamlı sonuçlar saptanmıştır. Çalışmamızın ortaya çıkardığı sonuçlar ve tespitler doğrultusunda hem çalışanların hem de hastaların güvenliğini sağlamak için; toplumda farkındalık yaratarak sağlıkta şiddetin tanınması, düzenlenecek sağlıkta şiddet politikaları ile şiddetin öncelikle önlenmesinin sonrasında ise yönetilmesinin sağlanması oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Violence in health includes acts of physical, verbal, emotional or psychological harm against health workers. Violence in healthcare can cause negative effects on healthcare workers and reduce the quality of healthcare services. Therefore, recognizing, preventing and managing violence in health is very important in terms of ensuring the safety of both Health workers and patients. In this study, it was aimed to evaluate the attitudes and behaviors of the society on violence in health. The data of the study were obtained by applying the questionnaire method on 384 volunteers who applied to the Family Medicine centers in the city center of Edirne between December 1, 2022 and May 31, 2023 and met the inclusion criteria. Our questionnaire form include 41 questions on the sociodemographic characteristics of the participants, the definition of violence, experience or witnessing of violence with a health worker, possible causes and prevention of violence. Of the 384 participants, 137 participants had witnessed violence against health workers and 14 had experienced violence. Significant results were found between factors such as age groups, marital status, education level, occupation, smoking, regular medication use, state of believing in social media news, attendance of definitions of violence and reasons for discussions with healthcare professionals, reasons for experiencing less violence in private hospitals, reasons for being more docile in institutions such as poliçe departments and courthouses, reasons restraining the desire to inflict violence on healthcare professionals, opinions about being a doctor and doctors who are subjected to violence, ways to seek their rights when they are mistreated in healthcare units, and knowledge of white code, and events related to violence in health. According to results and findings of our study it is very important to recognize violence in health by rising awareness in society and violence is prevented then managed with the policies in order to ensure the safety of both health workers and patients.