İhracat performansı, örgüt yapısı, stratejik inovasyon yönelimi, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ilişkisi: Mobilya ihracatı yapan işletmeler üzerine bir araştırma
Export performance, organizational structure, strategic innovation orientation, sustainable competitive advantage relationship: A research on furniture exporting enterprises
- Tez No: 860051
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Hızlı bir şekilde gelişen rekabet ortamında ihracat, rekabet üstünlüğü sağlama ve ekonomik büyüme için önemli bir faktör olarak kabul edilmektedir. Uluslararası pazarlarda sınırların önemini yitirmesi, amansız rekabet, ürün yaşam döngülerinin kısalması ve teknolojik yeniliklerin çarpıcı hızı gibi dinamik kavramlar etrafında şekillenen işletmelerin elinde bulundurdukları kaynaklar, stratejik inovasyon yönelimleri ve geliştirdikleri örgüt yapıları ile yüksek ihracat performansı göstermeleri gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de mobilya ihracatı yapan işletmelerin örgüt yapısı, ihracat performansı, stratejik inovasyon yönelimi ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğü arasındaki ilişkiler incelenmekte ve bu değişkenlerin ihracat performansını ne şekilde etkilediği araştırılmaktadır. Araştırma Türkiye'de mobilya ihracatı yapan işletmelerin üst-orta düzey yöneticileri üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket ve çevrimiçi anket formu oluşturulmuştur. Araştırmaya 534 yönetici anket doldurup katılım göstermiştir. Araştırmanın verileri %95 güven düzeyinde SPSS 25 ve LISREL 8.7 programlar yardımı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre mobilya ihracatı yapan işletmelerde örgüt yapısı, ihracat performansı ve sürdürülebilir rekabet üstünlüğünün ihracat performansını etkilediği görülmüş bununla birlikte örgüt yapısı ve ihracat performansı ilişkisinde sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve stratejik inovasyon yöneliminin kısmi aracılık etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda mobilya ihracatı yapan işletmelerin daha iyi bir ihracat performansı elde etmeleri için sürdürülebilir rekabet üstünlüğü ve stratejik inovasyon yönelimi yeteneklerini daha fazla geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly developing competitive environment are exporting considered to be an important factor for achieving competitive advantage and economic growth. Businesses shaped around dynamic concepts such as the loss of importance of borders in international markets, relentless competition, shortening of product life cycles and the striking speed of technological innovations must demonstrate high export performance with the resources they have, strategic innovation orientations and organizational structures they have developed. In this study, the relationships between the organizational structure, export performance, strategic innovation orientation and sustainable competitive advantage of furniture exporting companies in Turkey are examined and how these variables affect export performance is investigated. The research was conducted on upper-middle level managers of companies exporting furniture in Turkey. Convenience sampling method was used within the scope of the research. A face-to-face survey and an online survey form were created as data collection tools. 534 managers completed the survey and participated in the research. The data of the study was analyzed with SPSS 25 and LISREL 8.7 programs at a 95% confidence level. According to the results of the research, it has been that organizational structure, export performance and sustainable competitive advantage affect export performance in furniture exporting businesses, and it has been concluded that sustainable competitive advantage and strategic innovation orientation have a partial mediating effect in the relationship between organizational structure and export performance. In this context, furniture exporting businesses need to further develop their sustainable competitive advantage and strategic innovation orientation capabilities in order to achieve a better export performance.