Endüstri ürünleri tasarımı açısından ambalajın incelenmesi ve ambalaj tasarım yöntemi için bir model önerisi
  1. Tez No: 86006
  2. Yazar: HAKAN ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN ALYANAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
ÖZET Bu çalışma Endüstri Ürünleri Tasarımının uğraş alanlarından biri olan, Ambalaj Tasarımı konusunda, Endüstri Ürünleri Tasarımı yönü ile ambalajı sınıflayıp, ambalaja etki eden öğeleri inceleyip, bir ambalaj tasarım süreci modeli oluşturmayı hedeflemiştir. Bu çalışma dört aşamadan oluşmaktadır. 1. Bölüm'de ; Endüstri ürünleri tasarımı kapsamında ambalajı oluşturan kavramlar ile fonksiyonları incelenmiş ve yine bu bağlamda ambalaj sınıflandırılmıştır. Ambalaj Kavramları başlığı altında, ambalajın tanımı yapılmış, ambalajı etkileyen müşteri eğilimleri ile ambalajın amacı ve hedefi incelenmiştir. Ambalajın Sınıflandırılması başlığı altında, ambalajın ürün ömrü, malzemesi ve tasarım nedenine göre sınıflandırma çalışmaları yapılmıştır. Ambalajın Temel fonksiyonları başlığı altında, ambalajın ürünü koruma ve taşıma/depolama fonksiyonları incelenmiştir. 2. Bölüm'de ; Bu bölümde Endüstri Ürünleri Tasarımı ile Ambalaj Tasarımı kavramı incelenmiş ve ambalajı oluşturan öğeler belirlenmiştir. Endüstri Ürünleri başlığı altında, tasarım kavramı, endüstri tasarımı Endüstri tasarım sürecinin incelemesi yapılmış, ambalaj tasarımının açıklanmasına yardımcı olacak bölümleri irdelenmiştir. Ambalaj Tasarımı başlığı altında, genel ambalaj tasarımı kavramı incelenerek ambalaj tasarımındaki alt tasarım disiplinleri ortaya konmuştur. Ambalaj Tasarımına etki Eden öğeler başlığı altında, ambalaja etki eden öğelerin en önemlileri incelenmiş ve gerekli olanlarında bazı irdelemeler yapılmıştır. 3. Bölüm'de ; Ambalaj tasarımlama süreci kısaca irdelenmiş ve ambalaj tasarımı süreci için bir model önerisinde bulunulmuştur.Ayrıca bu bölümde, sunulan tasarım modelinin ambalaja gereksinimi olan işletmelerde nasıl kullanılabileceği konusunda bir çalışma ile bu süreci örnekler nitelikte bir vaka incelemesi verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study investigates Packaging Design as an aspect of Industrial Design. It defines Packaging Design puts out its criterion, investigates the constraints that come with as usage, categorizes packaging design and aims to coclude with a design process model. This document consists of three stages. In stage 1; concepts creating Packaging Design and ways they function are categorized in terms of their industrial design aspects. Definitions of packaging User ( client ) constrains affecting design, the idea and the purpose of packaging are made. Categorization of packaging is made in terms of products life cycle, materials and design objectives. Basic functions of packaging is studied under, protection of packaged goods and transportation/strage topics. In stage 2; Industrial design and Packaging design concepts are investigated. Packaging Design is analysed as a means of industrial design. Subdesign disciplines and constrains that come along with them are studied as parts that make Packaging Design a whole. In stage 3; Packaging Design process is investigated and a new design process model is proposed. The document concludes with presentations of studies for implementation of this new model to companies needs.