Türk ve Arap mitolojileri üzerine bir karşılaştırma
A comparison of Turkish and Arab mythology
- Tez No: 860239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mitoloji, Kültürel mirasının temel yapı taşlarında sayılır ve hem geçmişi anlama hem de geleceğe yönelik rehberlik sağlarlar. Türk ve Arap mitolojisi, zengin ve karmaşık inanç sistemlerini içerir. Türk mitolojisi, animizm, şamanizm ve totemizmle etkilenmiştir; evrendeki gizemler, insan-doğa ilişkisi, ölüm, yaşam, tanrılar ve kahramanlar üzerine hikâyeler sunar. Bu hikâyeler aynı zamanda Türk halkının yaşamını ve değerlerini şekillendirir. Arap mitolojisi ise, Cahiliye ve İslam sonrası dönemi kapsar; günlük yaşamı, toplumsal bakışları ve özellikle insan ilişkileri, kader ve ahlaki değerler üzerinde durur. Her iki mitoloji de inanç sistemlerinin ve varoluşun karmaşasının anlaşılmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Mythology is considered as one of the basic building blocks of cultural heritage, providing guidance to understand the past as well as to navigate the future. Both Turkish and Arabic mythologies feature rich and complex belief systems. Turkish mythology is influenced by animism, Shamanism, and totemism; it presents stories about the mysteries of the universe, the relationship between humans and nature, death, life, gods, and heroes. These stories infuse the lives and values of the Turkish people. Meanwhile, Arabic mythologies explore the pre-Islamic and post-Islamic periods; it focuses on everyday life, societal perspectives, and particularly on human relationships, fate, and moral values. Learning about these mythologies helps us grasp the intricate ways people have understood faith and life throughout history.