Kamu hizmetlerinin sunumunda e-devlet uygulamaları: Azerbaycan belediyeleri açısından bir değerlendirme
E-government applications in the provision of public services: An evaluation from the perspective of Azerbaijani municipalities
  1. Tez No: 860240
  2. Yazar: ORKHAN YUSIFZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde bilgi iletişim teknolojileri, kamu hizmeti sunumu anlayışını kökten değiştirmekte ve geleneksel yöntemleri dijitalleştirmektedir. Bu dijital dönüşüm hem hükümetlerin hem de vatandaşların kamusal hizmetlere erişimini, etkileşimini ve kalitesini artırmayı hedeflemektedir. Dijital çağın etkisiyle birlikte, kamu yönetimi içindeki en önemli aktörlerden biri olan E-devlet uygulamaları, vatandaşlara daha etkin, hızlı ve erişilebilir hizmetler sunma amacıyla hayata geçirilmiştir. Dünya genelinde yaygın bir şekilde benimsenen E-devlet uygulamaları, yerel ve merkezi hizmetlere 7/24 erişim imkanı tanıyarak kamu yönetiminde dijital dönüşümün öncüsü olmuştur. E-devlet uygulamaları ile ilgili çalışmalar diğer ülkelerde olduğu gibi Azerbaycan'da da gerçekleştirilmiştir. Ancak, her ülkenin E-devlet uygulamaları farklı olabilmekte ve bu farklılıklar ülkenin mevcut altyapısı, hukuki düzenlemeleri ve hükümet politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Demokratik bir yönetim anlayışını benimsemiş olan Azerbaycan'da Devlet uygulamalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi çabaları sürekli olarak devam etmektedir. Fakat merkezi ve yerel hizmetler açısından değerlendirdiğimizde, belediyelerin bu çalışmalara katılımı çok zayıf görülmektedir. Bu durumun belediyelerin mali imkanlarının yetersiz olması, yeterli özerkliklerinin olamaması gibi çeşitli nedenlerden kaynaklandığı görülmektedir. Bu çalışmada, Azerbaycan'da kamu hizmetlerinin sunumunda dijitalleşme uygulamaları incelenerek yerel düzeyde Azerbaycan belediyelerinde Dijitalleşme ve E-devlet uygulamaları bazı örnek belediyeler üzerinden analiz edilerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, information communication technologies are radically changing the understanding of public service delivery and digitalizing traditional methods. This digital transformation aims to increase the access, interaction and quality of public services for both governments and citizens. With the influence of the digital age, E-government applications, one of the most important actors in public administration, have been implemented with the aim of providing more effective, faster and accessible services to citizens. E-government applications, widely adopted around the world, have become the pioneer of digital transformation in public administration by providing 24/7 access to local and central services. Studies on e-government applications have been carried out in Azerbaijan as in other countries. However, each country's E-government practices may be different, and these differences may vary depending on the country's existing infrastructure, legal regulations and government policies. Efforts to develop and improve state practices are constantly continuing in Azerbaijan, which has adopted a democratic management approach. However, when we evaluate it in terms of central and local services, the participation of municipalities in these studies appears to be very weak. This situation appears to be due to various reasons such as the municipalities' insufficient financial means and their lack of sufficient autonomy. In this study, digitalization practices in the provision of public services in Azerbaijan are examined and Digitalization and E-government applications in Azerbaijani municipalities at the local level are analyzed and discussed through some sample municipalities.