Zaman baskısı altında ve belirsiz ortamda karar vermek: Doktorlar üzerine bir araştırma
Decision making under time pressure and uncertainty: A research on the doctors
  1. Tez No: 860286
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞATAY YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, Information and Records Management, International Relations, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın temel amacı doktorların zaman baskısı ve belirsizlik altındaki karar alma süreçlerinin araştırılmasıyla, Doğal Karar Verme (DKV) süreciyle rasyonel yaklaşımlarla arasındaki ilişkinin açıklanmasıdır. Araştırmaya en uygun olduğu değerlendirilen karma yöntem deseninin eşzamanlı iç içe geçmiş tasarım deseni tercih edilmiştir. Bu kapsamda nicel ve nitel veriler toplanmış, nitel veriler NVIVO 14, nicel veriler de SPSS 21 programlarıyla analiz edilmiştir. Nitel araştırma grubu 10 uzman doktordan oluşturulmuş ve yarı yapılandırılmış mülakat yoluyla nitel veriler elde edilmiştir. Nitel analiz yoluyla, doktorların karar alma eğilimleri, bunu etkileyen faktörler ve acil durumlarda etkili karar verme süreçleri incelenmiştir. Nitel verilerin analiziyle altı adet tema elde edilmiştir. Temalar, temalara ait kavramlar ve bu çatı altında yer alan kodlar, doktorların karar verirken DKV eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bulgular, acil durumların yönetilmesinde deneyimin kritik bir rol oynadığını ve doktorların hızlı karar vermek için sezgilerinden faydalandığını ortaya koymuştur. Acil duruma anındaki olaya yönelik bilgi seviyelerinin doktorların durumsal farkındalığını arttırdığı ve daha bilinçli kararların alınmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Nicel verilerin örneklem kümesini İstanbul'da ve Ankara'da konuşlu özel ve devlet hastanelerinde halihazırda çalışmakta olan 122 doktor oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleme yönteminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler, doktorların DKV eğiliminde olduğunu, eğitim ve tecrübe durumlarının doktorların karar vermesine etki ettiğini göstermiştir. Nitel ve nicel bulgular sayesinde araştırmacılara, icracılara ve eğitimcilere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the main purpose is to investigate the decision-making processes of doctors under time pressure and uncertainty, and to explain the relationship between Naturalistic Decision Making (NDM) process and Rational approaches. The simultaneous nested design pattern of the mixed method design, which was considered to be the most appropriate for the research, was preferred. In this context, quantitative and qualitative data were collected at the same time, qualitative data were analyzed with NVIVO 14 and quantitative data were analyzed with SPSS 21 programs. The qualitative research group consisted of 10 specialist doctors and qualitative data were obtained through semi-structured interviews. Through qualitative analysis, doctors' decision-making tendencies, the factors affecting it and effective decision-making processes in emergency situations are examined. Six themes were obtained by analyzing qualitative data. Themes, concepts belonging to the themes and codes under this framework have shown that doctors tend to NDM when making decisions. The findings revealed that experience plays a critical role in managing emergencies, and doctors use their intuition to make quick decisions. It has been identified that the level of knowledge about the emergency increases the situational awareness of doctors and contributes to making more informed decisions. The sample set of the quantitative data consists of 122 doctors currently working in private and public hospitals located in Istanbul and Ankara. Simple random sampling method was used in the sampling of the study. Quantitative data showed that doctors tend to NDM, and that their education and experience influence their decision-making. Through qualitative and quantitative findings, recommendations were presented to researchers, executioners and educators.