Kargo uçağı yükleme boşaltma ekipmanlarının FMEA ve HRNS risk değerlendirme yöntemleri ile iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Assessment of cargo aircraft loading and unloading equipment in terms of occupational safety using FMEA and HRNS risk assessment methods
  1. Tez No: 860321
  2. Yazar: ABDULLAH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kargo uçağı yükleme boşaltma ekipmanları, kargoların güvenli ve hızlı bir şekilde uçağa yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlayan önemli ekipmanlardır. Bu ekipmanların kullanımı sırasında çeşitli iş sağlığı ve güvenliği riskleri ortaya çıkabilir. Bu risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, risklerin azaltılması ve önlenmesi için gereklidir. FMEA (Failure Mode Effect Analysis) ve HRNS (Hazard Rating Number System) yöntemleri, risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi için kullanılabilecek yöntemlerdir. FMEA yöntemi, bir sistemin veya ekipmanın olası arıza modlarını, bu arızaların nedenlerini ve etkilerini belirlemeyi amaçlayan bir risk değerlendirme yöntemidir. FMEA yönteminde, ekipmanın her bir bileşeni için olası arıza modları belirlenir. Bu arıza modlarının her biri için, arızanın neden olabileceği etkilerin ciddiyeti ve ortaya çıkma olasılığı değerlendirilir. HRNS yöntemi, bir sistemin veya ekipmanın tehlikelerini, risklerini ve işlevselliğini belirlemeyi amaçlayan bir risk değerlendirme yöntemidir. HRNS yönteminde, ekipmanın her bir bileşeni için tehlikeler belirlenir. Bu tehlikelerin her biri için, riskin ciddiyeti ve ortaya çıkma olasılığı değerlendirilir. Bu çalışma kapsamında, kargo uçağı yükleme ve boşaltma işlemlerinde sık karşılaşılan hataların değerlendirilmesi ve uluslararası risk değerlendirme yöntemleri ile bu risklerin bertaraf etme yöntemlerine yer verilmiştir. Bulgular bölümünde, FMEA ve HRNS yöntemleri kullanılarak, kargo uçağı yükleme ve boşaltma işlemlerinde risklere dikkat çekmek için, kargo uçağı yükleme ve boşaltma işlemleri ile ilgili riskler ve çözüm önerilerinin yer aldığı risk değerlendirme formları hazırlanmıştır. Hazırlanan bu risk değerlendirme yöntemleri kıyaslanmıştır. Bulgular isimli bölümde FMEA ve HRNS yöntemleri ile hazırlanmış risk değerlendirme tabloları ile risk puanı grafiklerine yer verilmiştir. Tartışma ve sonuç isimli bölümde, yapılan risk değerlendirmesinde çıkan sonuçlar üzerinde tartışılmış ve literatürde benzer çalışmalardan örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cargo aircraft loading and unloading equipment are important equipment that ensures safe and fast loading and unloading of cargo onto the aircraft. Various occupational health and safety risks may arise during the use of this equipment. Identifying and evaluating these risks is necessary to reduce and prevent them. FMEA (Failure Mode Effect Analysis) and HRNS (Hazard Rating Number System) methods are methods that can be used to identify and evaluate risks. The FMEA method is a risk assessment method that aims to identify possible failure modes of a system or equipment, the causes and effects of these failures. In the FMEA method, possible failure modes are determined for each component of the equipment. For each of these failure modes, the severity of the effects that the failure may cause and the likelihood of occurrence are evaluated. The HRNS method is a risk assessment method that aims to determine the hazards, risks and functionality of a system or equipment. In the HRNS method, hazards are identified for each component of the equipment. For each of these hazards, the severity of the risk and the likelihood of occurrence are evaluated. Risk assessment of cargo aircraft loading and unloading equipment can be done using FMEA and HRNS methods together. These methods can be used to identify potential failure modes and hazards of equipment. The FMEA method is used to identify possible failure modes of equipment. These failure modes are malfunctions that will affect the functionality of the equipment. The HRNS method is used to determine the hazards of equipment. These hazards are hazards that may affect the health or safety of employees while using the equipment. The application of safe stacking methods for the safe use of industrial racks depends on the periodic maintenance of the racks after installation and before the first use, as well as at certain periods. In addition, it is also important to assign PRSES personnel to follow the maintenance and controls of the racks in order to ensure safe stacking. Evaluation of common errors according to the most common known industrial rack types, internationally accepted risk assessment methods and methods of eliminating these risks are included. In the findings section, using FMEA and HRNS methods, risk assessment forms including risks related to industrial industrial racks and solution suggestions were prepared in order to draw attention to the risks in the use of industrial racks. These prepared risk assessment methods were compared. Common error types are indicated with images. Industrial racks systems used in the industry are included with visual examples in this study. It is explained how the decision should be made after the periodic controls of the industrial racks. It has been mentioned that there should be a personnel responsible for rack systems (PRSES) in the enterprise and the duties of this personnel. It was mentioned that the periodic inspections of industrial racks should be carried out by expert inspectors and the competencies of these inspectors, as well as the necessity of performing routine maintenance other than periodic maintenance. In the section titled Findings, risk assessment tables and risk score charts prepared with FMEA and HRNS methods are included.In the section titled Discussion and Conclusion, the results of the risk assessment are discussed and examples from similar studies in the literature are given.