Şiddetli jeomanyetik fırtınaların sigorta sektörüne etkisi ve coğrafi konumun bu ilişki üzerindeki rolü
The effect of severe geomagnetic storms on the insurance industry and the role of geographical location on this relationship
  1. Tez No: 860399
  2. Yazar: DENİZ GÜNEY AKKOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Jeoloji Mühendisliği, Sigortacılık, Astronomy and Space Sciences, Geological Engineering, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigorta ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojiye artan küresel bağlılık ve Endüstri 4.0'ın büyümesi, 2020'lerin küresel ekonomisi için önemli riskler taşımaktadır. Bu çağda, internetin yaygın kullanımı, yapay zekâ teknolojilerinin hızlı gelişimi, bulut bilişim ve veri analitiği gibi işlemci gücüne dayalı ekonomik faktörlerin sürekli artışı öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, çalışma, gelişen teknoloji ve artan jeomanyetik fırtına tehlikeleri nedeniyle sigorta sektöründe risk yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Jeomanyetik fırtınalar, elektrik akımlarını, enerji sistemlerini ve altyapıyı etkileyebilir ve bu da sigorta sektörünü büyük risklerle karşı karşıya bırakabilir. Araştırmanın ana odak noktası, şiddetli jeomanyetik fırtınaların sigorta sektörü üzerindeki etkilerini modellemek ve bu fırtınaların olasılıklarını ve etkilerini analiz etmektir. Çalışma, aşırı değer teorisi kullanarak önümüzdeki 70 yıl içinde 1989'daki büyük jeomanyetik fırtınaya benzer olayların meydana gelme olasılığının %7.14 ile %8.33 arasında olduğunu bulmuştur. Sigorta sektöründe risk yöneticileri, bu bulgulardan ve kullanılan yöntemlerden yararlanarak uygun fiyatlandırma stratejileri geliştirebilir, riski hafifletme önemleri alabilir ve finansal istikrarı koruyabilirler. Çalışma ayrıca jeomanyetik fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının riskini değerlendirmek için istatistiksel tekniklerin faydalarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The escalating worldwide dependence on technology and the expansion of Industry 4.0 pose substantial risks to the global economy in the 2020s. The current era is characterized by the extensive utilization of the internet, rapid advancements in artificial intelligence technologies, and the continuous growth of processor power-dependent economic factors like cloud computing and data analytics. Within this particular framework, the study highlights the significance of risk management in the insurance industry as a result of advancing technology and the escalating perils associated with geomagnetic storms. Geomagnetic storms have the potential to impact electrical currents, energy systems, and infrastructure, thereby posing significant risks to the insurance sector. The primary objective of the research is to develop models that assess the consequences of severe geomagnetic storms on the insurance industry, and to analyze the likelihood and ramifications of these storms. Using extreme value theory, the study has determined that there is a probability of 7.14% to 8.33% that events similar to the significant geomagnetic storm of 1989 will occur within the next 70 years. These findings and methods can be utilized by risk managers in the insurance industry to formulate suitable pricing strategies, implement measures to reduce risk, and uphold financial stability. The study also emphasizes the advantages of employing statistical techniques to evaluate the likelihood of severe weather phenomena such as geomagnetic storms.