Performance assessment of real time radar classification on software-defined radio (SDR) platforms
Yazılım tanımlı radyolar ile gerçek zamanlı radar sınıflandırma başarım analizi
- Tez No: 860398
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, yazılım tanımlı radyo (SDR) platformları kullanılarak gerçek zamanlı radar sınıflandırmasının kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Darbe tanımlama kelimesi (PDW) içinde özetlenen radar sinyali parametreleri, elektronik destek (ESM) sistemlerinde çok önemli bir rol oynayarak, elektronik harp (EW) ortamlarındaki tehdit radarlarının tespit edilmesini ve sınıflandırılmasını sağlar. Analogdan dijital teknolojilere geçiş, SDR'nin yazılım tabanlı işlemler aracılığıyla benzeri görülmemiş esneklik ve yeniden yapılandırılabilirlik sunmasıyla radyo sistemlerinde devrim yarattı. Bu çalışma, artırılmış işlem hızıyla gerçek zamanlı operasyon gerçekleştiren SDR tabanlı bir radar sınıflandırma sistemi önermektedir. Sistem, güçlü bir sınıflandırıcı olarak Yoğunluk Tabanlı Gürültülü Uygulamaların Uzamsal Kümelenmesi (DBSCAN) algoritmasını kullanır ve verimli radyo frekansı (RF) parametre çıkarımı için Grafik İşleme Birimi (GPU) paralelleştirmesinden yararlanır. Deneysel sonuçlar, gerçek zamanlı radar sınıflandırması için hem işlem hızında hem de doğrulukta önemli bir gelişme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves into a comprehensive analysis of the real-time classification of radar signals using software-defined radio (SDR) platforms. In the realm of electronic support measure (ESM) systems, the pulse description word (PDW) that encompasses radar signal parameters plays a pivotal role in the detection and classification of threat radars in electronic warfare (EW) scenarios. The advent of digital technologies has revolutionized radio systems, and SDR, with its software-based operations, offers unparalleled flexibility. This study presents an SDR-based radar classification system specifically designed for real-time functionality, with a strong emphasis on improved processing speed. The system employs the Density-Based Spatial Clustering of Applications with Noise (DBSCAN) algorithm as a robust classifier and harnesses the power of Graphical Processing Unit (GPU) parallelization to efficiently extract radio frequency (RF) parameters. The experimental results underscore a noteworthy enhancement in the speed of data processing as well as the precision of real-time radar classification.