Kırsal mimari mirasın korunması üzerine bir çalışma: Gemiç köyü
A study on the preservation of rural architectural heritage: Gemiç village
  1. Tez No: 860410
  2. Yazar: CEVHER ŞAMİL EKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde, kırsal alanların benzersiz kültürel değerlerini korumak ve sürdürülebilir bir gelecek için bu bölgelerin potansiyelini ortaya çıkarmak, kültürel haritalama kavramının önemini vurgulamaktadır. Kırsal alanlar, geçmişten gelen gelenekleri, yerel sanatları, el sanatlarını ve özgün yaşam tarzlarını içinde barındıran zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Kültürel haritalama, bu değerleri tanımlama, belgeleme ve anlama sürecini içerirken, aynı zamanda bu bilgileri koruma ve gelecek nesillere aktarma amacını taşır. Kırsal alanların kültürel haritalama ile bütünleşik korunması, sadece tarihî izleri belgelemekle kalmaz, aynı zamanda yerel toplulukların kimliklerini güçlendirmelerine, geleneksel bilgi ve becerilerini sürdürmelerine ve ekonomik kalkınmalarına katkıda bulunur. Bu bağlamda, kırsal alanların kültürel haritalama ile korunması, yerel halkın katılımını teşvik eden, sürdürülebilir turizm ve yerel üretim gibi alanlarda yenilikçi girişimlere olanak sağlayan bir strateji olabilir. Tez çalışmasında, Bursa ili, Orhangazi ilçesine bağlı Gemiç köyü kültürel haritalama ile elde edilen verilerle bütünleşik koruma kapsamında incelenmiştir. Gemiç kırsal yerleşimi, Orhangazi ilçesinde bulunan zengin doğal ve kültürel mirasa sahip geleneksel bir yerleşimdir. Bu çalışma, Gemiç'in benzersiz doğası, tarihi zenginlikleri ve kültürel değerlerini koruma altına alma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma, yerleşimdeki koruma sorunlarını belirlemiş ve çözüm önerileri geliştirmiştir. 1980'li yıllardan itibaren plansız yapılaşmanın yol açtığı bozulmaları ele almış, gelecekte yapılacak yapıların geleneksel mimariyi koruma hedefini vurgulamıştır. Ayrıca, terk edilmiş yapıların canlandırılması ve turizmin teşvik edilmesi gibi önemli adımlar önerilmiştir. Toplumun koruma konusunda bilinçlendirilmesi gerekliliği vurgulanmış ve bu bilinçlendirme faaliyetlerinin toplumsal destek ve katılımı artıracağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, preserving the unique cultural values of rural areas and unlocking their potential for a sustainable future emphasizes the importance of cultural mapping. Rural areas have a rich cultural heritage that includes traditions from the past, local arts, crafts and unique lifestyles. Cultural mapping involves the process of identifying, documenting and understanding these values, while at the same time aiming to protect and transfer this information to future generations. The integrated conservation of rural areas through cultural mapping not only documents historical traces, but also contributes to strengthening the identity of local communities, sustaining their traditional knowledge and skills, and contributing to their economic development. In this context, the conservation of rural areas through cultural mapping can be a strategy that encourages the participation of local people and enables innovative initiatives in areas such as sustainable tourism and local production. In this thesis, Gemiç village in Orhangazi district of Bursa province is analyzed within the scope of integrated conservation with the data obtained through cultural mapping. Gemiç rural settlement is a traditional settlement with a rich natural and cultural heritage located in Orhangazi district. This study was carried out with the aim of protecting Gemiç's unique nature, historical richness and cultural values. The research identified conservation problems in the settlement and suggested solutions. It addressed the deterioration caused by unplanned construction since the 1980s and emphasized the goal of preserving the traditional architecture of future buildings. It also suggested important steps such as revitalizing abandoned buildings and promoting tourism. The need to raise public awareness on conservation was emphasized and it was stated that these awareness raising activities would increase social support and participation.