20. yy. Avrupa sanatında bireysel mekan kavrayışı
Individual space conception in 20 th century European art
- Tez No: 86042
- Danışmanlar: PROF. DR. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Mekan göremediğimiz ancak içine girebildiğimiz bir şeydir. Onu incelemeye başladığımızda yaşadığımız ve yaşantıladı- ğımız iki alanın kesişiminden doğduğunu görebiliriz. Bu tezle mekan problemine bir giriş yaparak, resim sanatının ve fotoğrafın yardımıyla bir tür öte-mekan algısı geliştirmek istedim. Bu süreci“yürüme”lerimle yani mekanı bir akışkanlık içinde algılamamla yaşadım. Belki de sonuç, mekanın ona ulaşamadığımız ama bizde merak uyandırdığı ölçüde var olduğudur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Space is something we can not see but live in. When we start to look closer to it we can see that it forms itself from how we live it and how we live in it. With this thesis I tried to make an entry to the problem of space, with the help of painting and photography, to develop a“beyond-space”perception. This thesis formed with the action of“walking”, seeing the space in its flowing state. Maybe the conclusion is that, space is when we can not reach it and when it grows our curiosity.