Artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak turistik rehber uygulaması geliştirilmesi
Development a tourist guide application using augmented reality technology
  1. Tez No: 860426
  2. Yazar: ALİ FURKAN DADALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİZ ŞAYKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son yıllarda dijitalleşmeninde etkisiyle diğer her sektörede olduğu gibi turizm sektöründe de büyük bir dönüşüm yaşanmaktadır. Çalışmanın konusu olan artırılmış gerçeklik sistemleri ise bu dönüşüm de oldukça etkili olan bir diğer teknolojik faktördür. Ziyaret etmek istediğiniz bir müzede, ya da turistik olarak gitmeyi planladığınız bir şehirde, karşılaşmanız kuvvetle muhtemel olan artırılmış gerçeklik uygulamaları, turizm sektörünün gözdesi ve hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Bu çalışma, beş temel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın teknik ayrıntıları başlığı altında çalışmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları ve sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde, artırılmış gerçeklik kavramı detaylıca incelenerek, artırılmış gerçeklik sistemlerinin kısa tarihçesi, donanım ve yazılım özellikleri incelenirken üçüncü bölümde dijitalleşmenin turizme olan etkisi, artırılmış gerçeklik ve turizm ilişkisi, turizm sektörüne yönelik yapılmış güncel artırılmış gerçeklik uygulamaları görsellerle desteklenerek aktarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm, araştırma konusu olan artırılmış gerçeklik teknolojisi ile geliştirilen Porto şehri turistik rehber uygulamasını ve anket çalışmasını konu alırken, çalışmanın son kısım olan beşinci bölüm de elde edilen veriler doğrultusunda araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a major transformation has been taking place in the tourism sector, as in every other sector, with the effect of digitalization. Augmented reality systems, which are the subject of the study, are another technological factor that is quite effective in this transformation. Augmented reality applications, which you are encountering at a museum you want to visit, or in a city where you plan to go as a tourist, have become a favourite of the tourism sector and a part of our lives. This study consists of five basic parts. In the first part of the study, the problem, purpose, importance, assumptions and limitations of the study are explained under the heading of technical details of the research. In the second part, the concept of augmented reality was examined in detail, the short history of augmented reality systems, hardware and software features were examined, and in the third part, the impact of digitalization on tourism, the relationship between augmented reality and tourism, current augmented reality applications made for the tourism sector were supported and tried to be conveyed with visuals. The fourth part is about the Porto city tourist guide application developed with augmented reality technology, which is the subject of the research, and the survey study, while the fifth part, which is the last part of the study, contains the results of the research in accordance with the data obtained.