Elek baskı tekniği ile porselen seramik cam üstü çıkartma yapım tekniği
Teknique of making print over porcelen ceramic glass with screen printing techique
  1. Tez No: 86049
  2. Yazar: AYÇA EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT KÖKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Havai ve Fuji Adalan'nın ilk sakinlerinin bitki ve meyve kabuklarını ilkel şablonlar olarak kullandıkları bilinmektedir. Bin yıl kadar önce ba» kültürlerde, Eski Mısırlılar, Romalılar, Çinliler ve Japonlar' da duvar, tavan, yer süslemeleri ile çömlekçilikte ve dokuma bezemelerinde şablon tekniğinin kullanıldığını gösteren kanıtlardan söz edilmektedir. 16.yy.da Japonların kağıt ve saç kılı örmesiyle yaptıkları elekler, ipeğin bulunmasıyla gelişmiş ve zamanla günümüzdeki baskı kalitesine ulaşmıştır. Elek baskı tekniğinin uygulama olanaktan diğer baskı tekniklerine göre istenilen yüzeye daha fazla boya geçmesinde ve ayrıntılı desenlerin basımında kolaylık sağlamaktadır. Seramik, porselen ve cam sanayii, elek baskmm yoğun olarak uygulandığı alanlardır. Eleklerle elde edilen, indirekt baskı ürünleri olarak bilinen çıkartmalar, mamulün her yüzeyine uygulanabilirliği açısından tercih sebebidir. Bu teknikle desen, çıkartma kağıdı üzerine basıldıktan sonra suda açılarak, üzerindeki lak tabakası sayesinde, mamule geçişi sağlanmaktadır. Basılması istenen desenin içinde bulunan her renk için film hazırlanmaktadır. Desen önce scanerda tarandıktan sonra, bilgisayarda gereken düzeltmeleri yapılmaktadır. Filminin hazırlanmasına karar verilen desen bilgisayara bağlı olarak çalışan image setterdan, banyosu yapılmış olarak çıkmaktadır. Her renk için ayrı ayrı hazırlanmış olan bu filmlerin negatifleri kontak film makinesinde çoğaltılmaktadır. Bu makinede desengerekirse büyültme- küçültme işlemleri yapılarak da montaj işlemi için uygun hale getirilmektedir. Elek baskı tekniğinde, ışığa duyarlı emülsiyon kullanılarak elek ekran hazırlanmaktadır. Bu ekran, hazırlanan filme uygun pozlandınlmaktadın Baskı için basılacak yüzeye uygun boya seçilerek, gereken kıvama getirilmektedir. Baskıda ideal sonuç alınabilmesi için desenin tram değerine uygun elek seçimi çok önemlidir. Sentetik monofil beyaz iplikti eleklerin pozlama esnasında refleksiyonunu önlemek için gereken önlemler alınmalıdır. Direkt baskı tekniğiyle termoplastik boya kullanılarak seri, kurutmasız, çok renkli sıcak baskılar yapılabilmektedir. Uygulanan en çağdaş yöntemlerle çıkartma kağıtları vakumlu zemin üzerine tutturulup, ısıyla çıkartma kağıdından çözülen boyalatın, alma yastığıyla taşınarak mamul üzerine geçişi sağlanmaktadır. Diğer bir yöntemde, elek baskı tekniğiyle, termoplastik boya kullanarak desen silikon kaplı masalara basıldıktan sonra, ısmımş alma yastığıyla mamulün üzerine geçirilmektedir. ' Bu uygulamalar, emek, enerji ve zamandan kazandırırken, baskı kalitesini de arttırmaktadır. Pahalı ve riskli teknikler olmaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmamaktadırlar. Bu teknikler ingiltere, Fransa, ve Almanya'da denenmektedirler. Ayrıca U.V. ışınları kullanılarak bu ışığa duyarlı organik mediumlu boyanın polimerizasyonu sağlanmaktadır. Baskı lezzetini tek parça seramik eser üzerine taşımak ise bir sanatçı tercihidir. Bu tarzda yaş çamur üzerine direkt elek baskı tekniği kullanıldığı gibi pişmiş seramik eser üzerine lazerle tarama yapılarak çağdaş dekor teknikleri denenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ît is known habitans of Hawaii and Fuji Island have used the vegetable and fruit shells as primitive patterns. The shifters which are made from paper and knitted hair by the hair by the Japanies in 16'th century, have developed after discovering the silk and it reached the nowadays printing quality. Sifter printing technique aiteid prints and better solution when compared with the other techniques. The application possibilities of the sifter printing facilitate detailed pattern of printings and [according to the other printing techniques] give opportunity to pas more paint to the desired surface. Sifter printing techniques are widely used in ceramics porcelain and glass industries. The stickers known as the indirect printing products which are produced with sifters are prefered since they can be used on the each surface of the product. With this technique, after printing the pattern on the sticker paper it is soaked in the water and then the pattern (desired shape) passes through to the surface of the product with assist of the lacquered layer. The desired pattern which is going to be printed is prepared to be printing at the computer and by using comp-barco system negative of the film is gathered. Computer is used to prepare the pattern ready to print and also to prepare the necessary negatives by using the comp-barco system. Assembly processes is completed by reproduction of the negatives.Transitive and intransitive screen for the paint, is prepared in sifter printing technique. This screen is exposured in accordance to the prepared film. Suitable paint for the surface is selected and prepared to a necessary consistency. To gather an ideal printing result selecting of sifter which is suitable for the tram value for the pattern is important. The necessary precutions for preventing the reflections while exposuring the synthetic monofii white fibered sifter should be taken. In an ideal printing environment, 1500 unit per hour pattern sticker paper printed with the automatic printing machines, the processes become mass production. Three main color and selection appropriate from angle and sifter desired colors are printed. With this technique fine detailed pattern and multi color photo printings can be produced. Necessary precautions should be taken at the pattern design and printing interval to prevent the fault accured in the sticker printing. Using direct printing method in which thermoplastic paint is used dryless, more colored hot printing can be achieved. The patterns are printed on special sticker and sylicon coated table are applied on product by special machines. Pclimerization of the organic medium paint is done by using U- V. rays. This methods not only give an an apportunity to save energy, work and time but also increase the printing quality.