İçteki [Film (VHS video kaset)]
The Thing that its in
  1. Tez No: 86053
  2. Yazar: AHMET SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kısa film sinemada bir geçiş süreci değil, başlı başına bir türdür. Kısa film süre olarak kısa olmasına karşın çoğu zaman bir uzun metrajlı filmden anlam olarak daha uzun olabilir. Kısa film, yenilikçi ve deneysel tavrı ile bir anlamda ulusal sinemanın motorudur. Üstelik ticari bir yapıda olmadığı için, yaratıcıları ticari sinemanın klşelerine ya da 'olması gerekenlerine' bağlı kalmak zorunda değildir. İçteki, konu olarak Faust'un başka bir uyarlaması olarak görülebilir. İçteki bir başka özelliği de önceki filmlerimin tersine komedi olmayışıdır. Bu filmde denediğim, fantastik boyut içinde bir gerilimi kurabilmekti. İçteki için sponsor aranmasına karşılık bu çaba olumsuz sonuçlandığı için film kimsenin mali desteği olmadan kendi imkanlarım ile gerçekleştirildi. SUMMARY What is short film? It's a unique kind of cinema. Short film is really short by time but many times longest then a normal (long) movie. Short film motorize the national cinema because short film makers are free for making some experiments or revalutionary explanations. Short film makers are free because short films are non-commercial. They don't have to fit rules or dishes of commercial normal movies. Thafs why they always try new things or shapes. İçteki has a different place in my filmography. It's not a comedy. I try to construct a suspense and a fantasy angle. This shot movie is about a kind of Faust version. As almost all short film makers, we struggled to make this movie with very very less amount of money and technical support. We worked for find a sponsor and try to banks and a couple major companies. But result was negative. This short film made with no financial support of persons or companies.
Özet (Çeviri)