Okul öncesi müdürlerinin hizmetkâr liderlik algılarının incelenmesi
Investigation of servant leadership perceptions of preschool principals
- Tez No: 860594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi müdürlerinin hizmetkâr liderlik algılarını incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak fenomonolojik desen tercih edilmiştir. Veri toplama aşamasında, araştırmacı ve alanında uzmanlar tarafından oluşturulan açık uçlu sorular ve bu sorulara bağlı alt sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler 2022-2023 öğretim yılında Ankara İstanbul, Sakarya illerindeki 14 okul müdürleriyle yapılmıştır. Araştırmada katılımcılara, okul müdürlerinin hizmetkâr liderlik özelliklerini belirlemeye yönelik literatürde geçen kavramlara ilişkin iletişim ve işbirliği, öğretmen motivasyonu, verimlilik, öğrenci başarısı ve mutluluğu, olumlu okul iklimi ilgili sorular yöneltilmiştir. Görüşmelerin ardından elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle temada sınıflandırılmıştır. Araştırmada, okul müdürlerinin görüşlerine göre; okul yöneticilerinin etkili iletişim yeteneğine, mesleki bilgi ve becerilerine, işbirlikçi olma, adalet anlayışına, özeleştiri yeteneğine, problem çözme becerisine sahip olma ve güven oluşturma yetisine sahip olmaları gibi temel özelliklere ulaşılmıştır. Katılımcılar, okul yöneticilerinin belirtilen özelliklere sahip olduklarında Hizmetkâr lider olarak nitelendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the servant leadership perceptions of preschool principals. The research was designed with a qualitative research method approach. A phenomenological design suitable for the pattern of qualitative research was used. Snowball sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used in the research. Interviews In the 2022-2023 academic year, interviews were held with 14 school principals in Ankara, Istanbul and Sakarya. Questions about communication and cooperation, teacher motivation, productivity, student success and happiness, and positive school clima te related to the concepts in the literature to determine the servant leadership characteristics of school principals were asked to the participants. The data obtained at the end of the interview were classified according to the theme by the content analysis method. It has been concluded that preschool administrators should have some characteristics such as effective communication skills, professional knowledge and skills, being cooperative, fair, self-critical, problem-solving skills and giving confidence. Participants think that preschool administrators can be qualified as servant leaders when they have the specified characterist.