Kapari (Capparis ovata Desf. var. canescens) tohum yağlarının biyoaktif özellikleri, fenolik bileşenleri ve yağ asitleri bileşimi üzerine soğuk pres, solvent ve sonikasyon ekstraksiyon sistemlerinin etkisi
Effect of cold press, solvent and sonication extraction systems on the bioactive properties, phenolic compounds and fatty acids composition of caper (Capparis ovata Desf. var. canescens) seed oils
- Tez No: 860659
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUSA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada kapari tohumunun yağlarının biyoaktif özellikleri, fenolik bileşenleri ve yağ asitleri bileşimi üzerine soğuk pres, solvent ve sonikasyon ekstraksiyon sistemlerinin etkisi incelenmiştir. Sonikasyon ekstraksiyon ve soğuk pres yöntemiyle elde edilen kapari tohum yağlarının toplam fenol içerikleri arasında istatistik olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Solvent ekstraksiyon sistemiyle kapari tohumundan elde edilen yağın flavonoid içeriği 358.90 mg CE/100 g olarak belirlenirken, sonikasyon ekstraksyon ve soğuk pres yöntemiyle elde edilen kapari tohum yağlarının toplam flavonoid içerikleri sırasıyla 194.60 ve 83.90 mg CE/100 g olarak tespit edilmiştir. En yüksek antioksidan değeri solvent ekstraksiyon yöntemi ile elde edilirken (%1.45) bunu azalan sırayla sonikasyon ekstraksiyon (%1.45) ve soğuk pres (%1.44) takip etmiştir. Kapari tohum yağlarının dominant fenolik bileşenleri kersetin,kaempferol, gallik asit , resverotrol ve kateşin olmuştur. Farklı ekstraksiyon yöntemiyle elde edilen kapari tohum yağlarında en yüksek değerde teşhis edilen yağ asidi linoleik asit (%61.16-62.74) olmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cold press, solvent and sonication extraction systems on the bioactive properties, phenolic components and fatty acid composition of caper seed oils were examined. There was no statistically significant difference between the total phenol contents of caper seed oils obtained by ultrasonic extraction and cold pressing method (p>0.05). While the flavonoid content of the oil obtained from caper seed by solvent extraction system was determined as 358.90 mg CE/100 g, the total flavonoid content of caper seed oils obtained by ultrasonic extraction and cold pressing method were determined as 194.60 and 83.90 mg CE/100 g, respectively. The highest antioxidant value was obtained by the solvent extraction method (1.45%), followed by ultrasonic extraction (1.45%) and cold press (1.44%) in decreasing order. The dominant phenolic components of caper seed oils were quercetin, kaempferol, gallic acid, resverotrol and catechin. The fatty acid detected at the highest level in caper seed oils obtained by different extraction methods was linoleic acid (61.16-62.74%).