Sıçanlarda siyatik sinir yaralanma modelinde periferik sinir onarımı üzerine uyku yoksunluğunun etkileri
Effects of sleep deprivation on peripheral nerve repair in a rat sciatic nerve injury model
- Tez No: 860701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARSLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Periferik sinir yaralanması sonrası primer sinir tamiri üzerine uyku yoksunluğunun etkisinin histopatolojik, elektrofizyolojik ve biyokimyasal parametrelerle araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: 42 sıçan, her bir grupta 7 sıçan olacak şekilde rastgele 6 gruba ayrıldı. Grup 1 ve 2'ye cerrahi müdahale yapılmadı, grup 2'ye uyku yoksunluğu uygulandı. Sham grupları olan grup 3 ve 4'e sinir eksplorasyonu yapıldı, ardından grup 4'e uyku yoksunluğu uygulandı. Cerrahi grubu olan grup 5 ve 6'ya tam kat sinir kesisi sonrası primer sinir tamiri yapıldı, ardından grup 6'ya uyku yoksunluğu uygulandı. Uyku yoksunluğu için, sıçanlar postoperatif ardışık 3 gün boyunca aydınlık fazda (12 saat) nazikçe dürtme, kafeslerini sallama yöntemleriyle uykusuz bırakıldı. Tüm gruplara 3. ve 8. haftanın sonunda seri elektrofizyolojik incelemeler yapıldı, ardından siyatik sinir ve kan örnekleri alınarak histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study was to analyze the impact of sleep deprivation on histopathological, electrophysiological, and biochemical parameters within the context of primary nerve repair subsequent to peripheral nerve injury. Methods: A total of 42 rats were randomly divided into 6 groups, with 7 rats in each group. In Groups 1 and 2, no surgical intervention was performed, while sleep deprivation was induced in Group 2. Sham groups, denoted as Groups 3 and 4, underwent nerve exploration, followed by sleep deprivation in Group 4. Surgical cohorts, namely Groups 5 and 6, received primary nerve repair subsequent to complete transection of the sciatic nerve, followed by the imposition of sleep deprivation in Group 6. Sleep deprivation entailed the gentle prevention of sleep during the light phase (12 hours) through gentle handling or knocking at the cage techniques for three consecutive days postoperatively. Serial electrophysiological evaluations were administered to all groups at the end of the 3rd and 8th weeks, followed by histopathological and biochemical analyses, which involved the collection of sciatic nerve and blood specimens. Results: Histopathological examination revealed that Groups 5 and 6 exhibited significantly elevated levels of cytoplasmic vacuolization, inflammation, myelin degeneration, and edema in comparison to the remaining groups. Additionally, when conducting a comparative analysis between Groups 5 and 6, it was discerned that Group 6 exhibited significantly higher levels than Group 5 (p < 0,05). Electromyography (EMG) analysis at the 3rd week demonstrated a significantly prolonged latency in Group 6 as opposed to Group 5 (p < 0,05). Evaluation of sensory nerve conduction at the 8th week indicated detectable responses in 5 rats from Group 5 and 1 rat from Group 6.