Covid-19 sürecinde sürdürülebilir insan kaynakları uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılıklarına ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi
The effect of sustainable human resources practices on employees organizational commitment and organizational citizenship behavior during the Covid-19
- Tez No: 860745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Dünya genelini 2020 yılı Mart ayından sonra etkisi altına alan Covid-19 salgını insan yaşamını, üretimini, tüketimini, yaşam tarzını ve insanın içinde olduğu birçok alanı kısıtlamış hatta mevcut düzen içerisinden insanı çıkartma aşamasına getirmiştir. Covid-19 süreci birçok örgütü insan kaynakları yönetimi politikaları ve uygulamaları konusunda hızlı ve verimli kararlar vermeye mecbur kılmıştır. Bu kararlardan bir tanesi de uzaktan çalışma modelidir. Bu çalışmada Covid-19 salgınıyla birlikte çalışanların sürdürülebilir insan kaynakları politikaları ve uygulamaları ile pozitif örgütsel davranışların önde gelen konularından örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında ilişki olup olmadığı, varsa ilişkilerin yönünü ve gücünü belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Afyonkarahisar ilinde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren örgütlerde görev yapan 544 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla insan kaynakları politikaları ve uygulamaları, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışları ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon, çoklu doğrusal regresyon, bağımsız örneklem ttesti ve varyans analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Covid-19 döneminde uzaktan çalışanların insan kaynakları yönetimi politikaları ve uygulamaları, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına yönelik algıları iş yerinde çalışanlara göre daha yüksek çıkmıştır. İnsan kaynakları politikaları ve uygulamalarının çalışanların örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Çalışanların insan kaynakları yönetimi politikaları ve uygulamaları ile örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına yönelik tutumları demografik değişkenlere göre farklılıklar gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Uzaktan çalışma modelinin uygulandığı bir dönemde çalışanların örgütsel davranışlarının ve algılarının nasıl farklılaştığını ortaya koymak açısından bu çalışmanın alanyazına önemli katkılar sunduğu düşünülmekte ve gelecek araştırmalara yönelik önemli ipuçları ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which affected the world after March 2020, has restricted human life, production, consumption, lifestyle, and many areas in which people live, and has even brought people to the stage of removing them from the current order. The Covid-19 process has forced many organizations to make fast and efficient decisions regarding human resources management policies and practices. One of these decisions is the remote working model. This study aims to determine whether there is a relationship between the sustainable human resources policies, and practices of employees during the Covid-19 epidemic and organizational commitment, and organizational citizenship behaviors, which are among the leading issues of positive organizational behavior, and, if so, the direction and strength of the relationships. Quantitative research method was used in the research. The sample of the research consists of 544 employees working in organizations operating in the Organized Industrial Zone in Afyonkarahisar province. Human resources policies and practices, organizational commitment, and organizational citizenship behavior scales were used to collect data in the study. Pearson correlation, multiple linear regression, independent sample t-test, and analysis of variance were used to analyze the data. In line with the findings, the perceptions of remote workers regarding human resources management policies and practices organizational commitment, and organizational citizenship behaviors during the Covid-19 period were higher than those working at work. It has been determined that human resources policies and practices positively affect employees' organizational commitment and organizational citizenship behaviors. It was found that employees' attitudes toward human resources management policies and practices, organizational commitment, and organizational citizenship behaviors differ according to demographic variables. It is thought that this study makes significant contributions to the literature in terms of revealing how employees' organizational behaviors and perceptions differ in a period when the remote working model is implemented, and important clues and suggestions for future research are offered.