Yeni tanı mide kanseri hastalarında total sülfhidril (TSH), dinamik tiyol (-SH), disülfit (-S-S), total tiyol (TT) ve iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerinin belirlenmesi
Determination of total sulfhydryl, dynamic thiol, disulphide, total thiol and ischemia modified albumin levels in newly diagnosed gastric cancer patients
- Tez No: 860827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NACİ ALDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mide kanseri dünyada en sık görülen beşinci kanserdir ve kansere bağlı ölümlerin ise en sık üçüncü nedenidir. Kendine özgü semptomları olmaması ve geç bulgu vermesi sebebiyle sinsi bir hastalık olarak değerlendirilir. Erken tanı konulduğu zaman sağkalım oranları belirgin şekilde yükselmektedir. Erken evrede tanı koymanın önemi düşünüldüğünde biyokimyasal tetkikler ve tarama programları hastalığın sürveyansı için oldukça değerlidir. Bu çalışmada, mide kanseri tanısını hızlandırmaya ve patogenezini açıklamaya katkı sağlamak için total sülfhidril (TSH), dinamik tiyol (-SH), disülfit (-S-S), total tiyol (TT) ve iskemi modifiye albümin (İMA) düzeylerini belirlemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif yapılan tez çalışması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbı Onkoloji Polikliniği'ne başvuran yeni tanı mide kanseri olan 49 hasta üzerinde yapıldı. Kontrol grubu olarak 55 sağlıklı birey dahil edildi. Her iki çalışma grubu bireylerden EDTA içeren tüplere 1 ml periferik kan alındı. Kan örneklerinin çalışma grubu bireylerden alındığı gün santrifüj edilerek -80°C'ye kaldırılarak saklandı. Saklanan kan örnekleri 49 sayısına ulaşınca biyokimya çalışma sürecine geçildi. Erel ve Neselioğlu tarafından geliştirilen yeni bir spektrofotometrik yöntemle kan örnekleri analiz edildi. Elde edilen tüm bilgiler bilgisayar ortamına taşındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında; ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, sayı (n) ve yüzde (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the fifth most common cancer worldwide. It is the third most common cause of cancer-related deaths. It is considered an insidious disease because it has no specific symptoms and presents late symptoms. If it is diagnosed at an earlystage, survival rates increase significantly. Considering the importance of early diagnosis, biochemical tests and screening programs are very valuable for individual surveillance. This study aims to determine total sulfhydryl (TSH), dynamic thiol (-SH), disulfide (-S-S), total thiol (TT) and ischemia modified albumin (IMA) levels in order to contribute to accelerating the diagnosis of gastric cancer and explaining its pathogenesis. Materials and Methods: This prospective thesis study was conducted on 49 patients with newly diagnosed gastric cancer at the Oncology Polyclinic of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Hospital. 55 healthy individuals were included as the control group. 1 ml of peripheral blood was collected from individuals in both study groups into tubes containing EDTA. The day blood samples were taken from the study group individuals, they were centrifuged and stored at -80°C. When the stored blood samples reached 49, the biochemistry study process began. Blood samples were analyzed with a new spectrophotometric method developed by Erel and Neselioğlu.All the information obtained was transferred to the computer environment. Descriptive statistics were used to analyze the data. Looking at the descriptive statistics; expressed as mean, standard deviation, minimum, maximum, number (n) and percentage (%). SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.25) statistical package program was used in all analyses, and a p value of