Mide kanseri hastalarında periferik kan sayımı ile prognoz arasındaki ilişkinin araştırılması
To investigate the relationship between gastric cancer prognosis in patients with peripheral blood counts
- Tez No: 409383
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Sık görülen kanserler arasında bulunan ve özellikle yaşlı hastalarda önemli bir ölüm nedeni olan mide kanseri ile ilgili birçok klinik çalışma bulunmaktadır. Birçok kanserde olduğu gibi mide kanserinde de hastalığın seyrini tanı anında öngörmek tedavi stratejisini belirlemede önemli yer tutmaktadır. Son yıllarda tam kan sayımı parametreleriyle kanserler arasında prognoz açısından ilişki olabileceği konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda hastaların tanı anındaki nötrofil/lenfosit oranı (NLR), trombosit/lenfosit oranı (PLR), ortalama trombosit hacmi (MPV), eritrosit dağılım aralığı (RDW) değerlerinin sağkalım ile olan ilişkisini değerlendirdik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Tıbbı Onkoloji kliniğinde Ocak 2006 ile Eylül 2014 tarihleri arasında yeni tanı almış, tedavi ve takipleri merkezimizde yapılan mide kanseri hastaları dahil edildi. Bu hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 201 hasta alınmış olup, evre 1-2-3 olanlar Grup A (n=122) ve evre 4 olanlar Grup B (n=79) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Gruplar ile NLR, PLR, MPV ve RDW arasındaki sağ kalım ilişkisi yaşam analizi ile değerlendirildi. Bu parametreler için ROC analizi kullanılarak cut-off değerleri bulundu. SONUÇ: Değerlendirdiğimiz parametrelerin ayırdığımız gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gördük. Bu parametlerin mide kanserli hastalarda bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: There are a great number of clinical studies about stomach cancer which is a common type of cancer and which is an important reason of mortality among elderly people. Like in many types of cancer, predicting the course of the illness at the moment of diagnosis has an important place in determining the treatment strategy. Recently, there have been a great number of studies which indicate that there may be a relationship between total blood count parameters and cancers in terms of prognosis. In our study, we assessed the relationship between survival and the patients' neutrophil/lymphocyte rate (NLR), thrombocyte/lymphocyte rate (PLR), mean platelet volume (MPV) and red blood distribution width (RDW) values at the moment of diagnosis. MATERIAL AND METHOD: Patients of stomach cancer who were recently diagnosed at Ondokuz Mayıs University, Faculty of Medicine, Internal Diseases Medical Oncology clinic between the dates January 2006 and September 2014 and who were treated and followed up at our center were included in the study. 201 patients were included in the study and they were grouped in two as Group A (n=122) consisting of stage 1-2-3 patients and Group B (n=79) consisting of stage 4 patients. The relationship of survival between NLR, PLR, MPV and RDW and the groups was assessed with life analysis. For these parameters, cut-off values were found by using ROC analysis. CONCLUSION: It was found that the parameters which were assessed were statistically significant between groups. It was concluded that these parameters could be used as a bioindicator in patients with stomach cancer.