Cumhuriyet dönemi Türk sinemasında Kemal Sunal
Kemal Sunal in Turkish cinema in The Republican era
  1. Tez No: 860846
  2. Yazar: SANİYE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk sinema tarihine katkı sunan bu çalışmada, Türk sinemasının Türkiye'de geçirmiş olduğu süreçlerle ilgili bilgiler verilmiştir. Sonrasında tezin asıl konusunu oluşturan Türk sinemasında güldürü ögesinin önemli isimlerinden Kemal Sunal'ın hayatı, tiyatro ve sinema yılları, ailesi, kişiliği, filmleri ve Türk sinemasına yapmış olduğu katkılar üzerinde durulmuştur. Türkiye'de yaşanan 1960 ve 1980 darbe süreçlerinde filmlerinde sosyal, siyasi, toplumsal ve ekonomik sorunların mizahi dilin kullanımıyla birlikte eleştirisi üzerinde durulup aynı zamanda Türk ve dünya sinemasında güldürü türünün gelişimi detaylı olarak incelenerek Türk güldürü sinemasıyla karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır. Kemal Sunal'ın yer aldığı 82 sinema filmi ve filmlerindeki tarihsel detaylar hakkında bilgiler verilmiştir. Kemal Sunal filmleri, güldürü unsurları kullanılıp, yaşanan zorlu süreçlerin eleştirisini yaparak, ortak bir toplumsal psikoloji oluşturup tarih ve zaman dışı bir özellik kazanmıştır. Bu sayede Türk sinemasında en fazla film üreten oyunculardan biri olmuştur. Rol aldığı filmlerde saf, komik tipleri canlandırırken, toplumsal olaylara ışık tutan rollerde de kendini göstermiştir. Kemal Sunal Balalayka isimli filmin çekimleri için bindiği Trabzon uçağında, geçirdiği kalp krizi sonucu 3 Temmuz 2000 tarihinde vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which contributes to the history of Turkish cinema in the Republican period, information about the processes of Turkish cinema in Turkey is given. Afterwards, the main subject of the thesis, the life of Kemal Sunal, one of the important names of comedy in Turkish cinema, his theater and cinema years, his family, personality, films and his contributions to Turkish cinema were emphasized. During the 1960 and 1980 coup processes in Turkey, the criticism of social, political, social and economic problems with the use of humorous language in his films was emphasized, and at the same time, the development of the comedy genre in Turkish and world cinema was examined in detail and explained in comparison with Turkish comedy cinema. Information was given about 82 movies in which Kemal Sunal took part and the historical details in his films. Kemal Sunal's films have gained a feature that is out of history and time by using elements of comedy and criticizing the difficult processes experienced, creating a common social psychology. In this way, he became one of the actors who produced the most films in Turkish cinema. While portraying naïve and funny types in the films he starred in, he also showed himself in roles that shed light on social events. Kemal Sunal died on July 3, 2000, as a result of a heart attack on the plane to Trabzon, where he took for the filming of the movie Balalaika.