Merkezi bileşik deneysel tasarım yöntemi kullanılarak yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile desloratadin tayini
Quantitication ofdesloratadine by high pressure liquid chrornatography using central composite experimental design method
- Tez No: 860886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFULLAH KEYF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Alerjik rinit; burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, kaşıntı gibi belirtiler ile ortaya çıkan ve hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu gibi alerjik hastalıklarda, antihistaminik ilaçlar kullanılır. Antihistaminik ilaçlar, birinci kuşak ve ikinci kuşak antihistaminikler olarak gruplandırılır. Desloratadin, yan etkileri birinci nesil antihistaminik maddelere göre daha az olan ikinci nesil antihistaminik maddeler sınıfında yer alır. Bu nedenle desloratadin, alerjik tedavilerde kullanılan en önemli etken maddelerdendir. İlaç laboratuvarlarında kullanılan kimyasalların maliyeti ve analiz süreleri oldukça önemlidir. Çalışmaların kısa sürede gerçekleşmesi ve güvenilir sonuçlar elde edilmesi istenir. Bu tez çalışmasında, desloratadin etken maddesine ait tayin analizinin gerçekleştirilmesi amacıyla yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) ile çalışılmıştır. Desloratadin tayin analizi için literatür çalışmaları incelenerek, HPLC cihazındaki yöntem koşulları belirlenmiştir. Optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirmek için merkezi bileşik deneysel tasarım yöntemi seçilmiştir. Kemometri programı olan, Design Expert 7.0.0 üzerinde pH değeri, asetonitril oranı, akış hızı bağımsız değişken değerleri olarak belirlenerek, deneysel çalışmalar PDA dedektöründe dalga boyu 280 nm'de tamamlanmıştır. Kullanılan HPLC cihazı Waters, sistem programı ise Empower 3.0 seçilmiştir. Bağımlı değişkenler; desloratadin pik alanı, simetri faktörü, alıkonma zamanı ve plaka sayısı olarak belirlenmiştir. Bağımlı değişkenler için elde edilen sonuçların model denklemleri Design Expert 7.0.0 ile oluşturularak yorumlanmış ve optimizasyon çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a disease characterized by symptoms such as nasal congestion, sneezing, nasal discharge, and itching, which negatively affect the patient's quality of life. In allergic conditions like these, antihistamine drugs are used. Antihistamine drugs are classified as first-generation and second-generation antihistamines. Desloratadine belongs to the class of second-generation antihistamines, with fewer side effects compared to first-generation antihistamine substances. Therefore, desloratadine is one of the most important active ingredients used in allergic treatments. The cost and analysis time of chemicals used in pharmaceutical laboratories are crucial factors. It is desired that studies be conducted quickly and reliable results be obtained. In this thesis, high-performance liquid chromatography (HPLC) was employed to perform the assay analysis of the active ingredient desloratadine. The method conditions on the HPLC device were determined by reviewing literature studies on the assay analysis of desloratadine. The central composite experimental design method was chosen for conducting optimization studies. Experimental studies were conducted with independent variables determined as pH value, acetonitrile ratio, and flow rate using the chemometrics program Design Expert 7.0.0. The experiments were completed at a wavelength of 280 nm using a Waters brand PDA detector, and data analysis was performed using Empower 3.0 program. The dependent variables were determined as the peak area of desloratadine, symmetry factor, retention time, and plate number. Model equations for the results obtained for the dependent variables were created using Design Expert 7.0.0 and interpreted, and the optimization study was completed.