Burdur ilinde yetiştirilen Siyah Alaca ırkı sığırların süt verimine ait genetik parametrelerin farklı hayvansal modeller ile tahmini
Estimating of genetic parameters of milk production of Holstein Friesian breed in Burdur with different animals models
  1. Tez No: 860959
  2. Yazar: MEHMET ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NURİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Burdur ilinde yetiştirilmekte olan Siyah Alaca ırkı süt sığırlarının, süt verimlerine ait genetik parametrelerinin, farklı hayvansal modeller ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2005-2010 ve 2016-2023 yılları arasında Siyah Alaca ırkı süt sığırlarına ait iki ayrı veri setinde yer alan toplam 131 169 adet süt verim kayıtından yararlanılmıştır. Çalışmada, 305 günlük süt verim ortalaması 6 189.6 kilogram, laktasyon süresi 266.2 gün ve kuruda kalma süresi 127.8 gün tespit edilmiştir. Buzağılama mevsiminin, buzağılama yılının, işletmelerin ve laktasyon sırasının süt verim özelliklerine etkisi önemli bulunmuştur. Kuruda kalma süresi bakımından, laktasyon sıraları arasında herhangi bir farklılık belirlenmemiştir. Araştırmada tek özellikli model kullanılarak her laktasyon sırasına göre 305 günlük süt veriminin kalıtım dereceleri tahminleri edilmiştir. Buna göre ilk veri setinde 0.16 - 0.28 aralığında, ikinci veri setinden ise 0.28 - 0.43 aralığında tahminler elde edilmiştir. Tekrarlamalı model ile 305 günlük süt verimlerine ait kalıtım derecesi ve tekrarlanma derecesi sırasıyla, ilk veri setinde 0.31 ± 0.04 ve 0.34 ± 0.03, ikinci veri setinde 0.30 ± 0.08 ve 0.42 ± 0.07 olarak tahmin edilmiştir. Tekrarlamalı modelde denetim günü süt verimine ait kalıtım derecesi ve tekrarlanma derecesi sırasıyla, ilk veri setinde 0.23 ve 0.28, ikinci veri setinde ise 0.32 ve 0.46 olarak tahmin edilmiştir. Araştırmada denetim günü süt verimlerine ait genetik parametreler, şansa bağlı regresyon modeli kullanılarak da tahmin edilmiştir. Bu model ile tahmin edilen kalıtım dereceleri, ilk veri seti için 0.013 - 0.51, arası, ikinci veri seti için ise 0.013 - 0.49 aralığındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to estimate the genetic parameters of milk yield of Holstein Friesian breed dairy cattle reared in Burdur province with different animal models. For this purpose, a total of 131 169 milk yield records in two separate data sets of Holstein Friesian breed dairy cattle between 2005-2010 and 2016-2023 were utilised. In the study, 305-day average milk yield of 6 189.6 kilgrams, the lactation period 266.2 days and dry-period 127.8 days were determined. The effects of calving season, calving year, farms and lactation order on milk yield characteristics were found to be significant. There was no difference between the lactation orders in terms of dry period. In the study, heritabilities of 305-day milk yield were estimated for each lactation order by using single trait model. Accordingly, estimates were obtained in the range of 0.16 - 0.28 in the first data set and in the range of 0.28 - 0.43 in the second data set. The heritability and repeatability of 305-day milk yields were estimated as 0.31 ± 0.04 and 0.34 ± 0.03 in the first data set, 0.30 ± 0.08 and 0.42 ± 0.07 in the second data set, respectively. In the repeated measurements model, heritability and repeatability of milk yield on the day of inspection were estimated as 0.23 and 0.28 in the first data set and 0.32 and 0.46 in the second data set, respectively. In the study, genetic parameters of milk yield on the test day were also estimated using a random regression model. The heritabilities estimated with this model are between 0.013 and 0.51 for the first data set and between 0.013 and 0.49 for the second data set.