Radiation characteristics and efficiency analysis of microstrip patch antennas for IoT application
IoT uygulaması için mikrostrip yama antenlerin radyasyon özellikleri ve verimlilik analizi
- Tez No: 860992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Son zamanlarda mikroşerit yama antenler, kompakt form faktörü, maliyet etkinliği ve üretim kolaylığı gibi avantajlı özellikleri nedeniyle Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamaları alanında önemli bir popülerlik kazanmıştır. Bu çalışma, IoT (Nesnelerin İnterneti) uygulamaları bağlamında MPA'ların (Mikroşerit Yama Antenleri) radyasyon özelliklerinin ve verimliliğinin bir analizini sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yaygın olarak kullanılan iki besleme metodolojisinin (mikroşerit hat beslemesi ve koaksiyel prob beslemesi) kullanımı yoluyla çeşitli tasarım faktörlerinin etkisini geliştirmek ve bunlara dair içgörü kazanmaktır. Anten 2,4 GHz rezonans frekansında çalışacak şekilde tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Bu, dielektrik sabiti yaklaşık 2,17 ve kalınlığı 1,6 mm olan TLY serisi dielektrik alt tabaka kullanılarak elde edildi. Anten performansının değerlendirilmesi Bilgisayar Simülasyon Teknolojisi (CST) mikrodalga stüdyo yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu antenler, mikroşerit hat beslemesi ve koaksiyel prob beslemesi kullanıldığında sırasıyla -28,5 dB ve -10,30 dB'lik bir yansıma katsayısı sergilemiştir. Simülasyon, VSWR, yönlülük, kazanç, bant genişliği ve verimlilik açısından olumlu sonuçlar verdi. Literatürde bildirilen önceki tasarımlarla karşılaştırıldığında, sunulan anten yönlülük, ışın kazancı, geri dönüş kaybı ve yüksek radyasyon verimliliğinde önemli bir gelişme sergiliyor.
Özet (Çeviri)
Recently, microstrip patch antennas have gained significant popularity in the field of Internet of Things (IoT) applications owing to their advantageous characteristics such as their compact form factor, cost-effectiveness, and ease of manufacturing. This study presents an analysis of the radiation characteristics and efficiency of MPAs (Microstrip Patch Antennas) in the context of IoT (Internet of Things) applications. The objective of this study is to enhance and gain insights into the impact of various design factors through the utilization of two widely employed feed methodologies, namely microstrip line feed and coaxial probe feed. The antenna was designed and simulated to operate at a resonant frequency of 2.4 GHz. This was achieved by utilizing a TLY series dielectric substrate with a dielectric constant of around 2.17 and a thickness of 1.6 mm. The evaluation of the antenna performance was conducted using the Computer Simulation Technology (CST) microwave studio software. The antennas under consideration have demonstrated a reflected coefficient of -28.5 dB and -10.30 dB when utilizing microstrip line feed and coaxial probe feed, respectively. The simulation yielded favorable outcomes for VSWR, directivity, gain, bandwidth, and efficiency. In comparison to previous designs reported in the literature, the antenna being presented exhibits a significant enhancement in directivity, beam gain, return loss, and high radiation efficiency.