İnterdonato limon çeşidinde oksin ve bazı bitki besleme uygulamalarının yaprak dökümü üzerine etkileri
Effects of auxin and some plant nutrition applications on defoliation in interdonato lemon cultivar
  1. Tez No: 860991
  2. Yazar: DERYA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, Adana'ya bağlı Salmanbeyli köyünde bulunan üretici bahçesinde 'Tesadüf Parselleri Deneme Deseni'ne göre kurulmuş anaç parselinde yürütülmüştür. Her ağaç bir tekerrür kabul edilerek 10 tekerrürlü 7 uygulama olarak yapılmıştır. C-22 (Bitters) anacı üzerine aşılı“İnterdonato”limon çeşidi bitkileri kullanılmıştır. Uygulamalar yapraklara püskürtme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan uygulamalarda interdonato limon çeşidinde yaprak dökümünü azaltmak amaçlanmıştır. Oksin ve uygulanan bitki besleme uygulamalarının yaprak dökümü, PS II ve çoğu bitki besin elementleri (N, P, K, Ca, Mg, Mn, Fe, Cu) üzerine istatistiksel olarak farklı etki yaptığı belirlenmiştir. Uygulamalardan 2, 4-D +[ Co (%1) + Mo (%1) + N (%3) + K (%1)]'in diğer uygulamalara göre çok az da olsa yaprak dökümünü azalttığı saptanmıştır. Bununla beraber, yapılan uygulamaların yaprak dökümünü önlemek için yeterli olmadığı ve yapılan uygulamaların kapsamı dışında başka faktörlerin interdonato limonundaki yaprak dökümüne neden olduğu öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the main plot established according to the 'Randomized Complete Block Design' in a producer's garden in Salmanbeyli village, Adana. Each tree was considered as a replication, and the experiment was carried out with 7 treatments, each having 10 replications. Plants of the“ Interdonato”lemon variety grafted onto C-22 (Bitters) rootstock were used. The treatments were applied by spraying the leaves. The aim of the treatments was to reduce leaf drop in the“Interdonato”lemon variety. It has been determined that auxin and applied plant nutrition applications have statistically different effects on leaf defoliation, PS II and most plant nutrient elements (N, P, K, Ca, Mg, Mn, Fe, Cu). From the applications, it was found that the application of 2, 4-D + [Co (1%) + Mo (1%) + N (3%) + K (1%)] reduces foliation, very slightly, compared to other applications. However, it has been expressed that defoliation in“Interdonato”lemons is caused by factors other than the applications applied, and that the applications made are insufficient to prevent defoliation.