Anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu
Legal liability of board members in joint stock companies
  1. Tez No: 860999
  2. Yazar: EMRAH BİÇİMLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin Hukuki Sorumluluğu“ konusunu ele alan bu tez çalışması, Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tez çalışmasına konu olan kavramlar ticaret hukuku açısından önemli reformlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Anonim şirketin yönetim ve temsil yetkisini elinde bulunduran yönetim kurulunun üyelerinin görev ve yükümlülüklerini yerine getirirken bunları ihlal eden davranışlar sergilemeleri mümkündür. Dolayısıyla bu ihlal içeren davranışların şirket, şirket pay sahipleri ya da şirket alacaklılarının mal varlıklarında zarara yol açma ihtimaline istinaden, yönetim kurulu üyelerinin dikkat ve özen yükümlülüklerini yerine getirmeleri adına bir takım hukuki yaptırımla karşı karşıya bırakılmaları sonucu ortaya çıkmaktadır. Kanun koyucu bir taraftan yöneticileri özenli davranmaya yönlendirmeyi diğer taraftan da olası zararlara sebebiyet verenleri sorumlu tutmayı amaçlamaktadır. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak ”Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu“ açıklanmış, ikinci bölümde ”Anonim Şirketlerde yönetim Kurulu Üyelerinin Hukuki Sorumluluğu“ kavramı açıklanarak sorumluluğa neden olacak haller değerlendirilmiş, üçüncü ve son bölümde ise ”Sorumluluk Davası" kavramının şartları ve özellikleri ele alınmıştır. Bu tezde; bilimsel çalışmalar, doktrindeki farklı görüşler, yüksek mahkeme kararları ışığında bir inceleme ve değerlendirme yapılması yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with the subject of“Legal Liability of Board Members in Joint Stock Companies”, was prepared as a master's thesis in Dicle University, Institute of Social Sciences, Department of Private Law. The concepts that are the subject of the thesis work appear as important reforms in terms of commercial law. It is possible for the members of the board of directors, who hold the management and representation authority of the joint stock company, to act in violation of these while fulfilling their duties and obligations. Therefore, it arises as a result of the fact that the members of the board of directors are faced with a number of legal sanctions in order to fulfill their obligations of attention and care, based on the possibility that these infringing behaviors may cause damage to the assets of the company, company shareholders or company creditors. On the one hand, the legislator aims to direct the managers to act with care, and on the other hand, to hold responsible those who cause possible damages. This thesis consists of three main parts. In the first part of the study,“Board of Directors in Joint Stock Companies”is explained in general, in the second part the concept of“Legal Responsibility of the Members of the Board of Directors in Joint Stock Companies”is explained and the situations that may cause liability are evaluated, in the third part, the terms and characteristics of the concept of“Liability Litigation”are discussed. In this thesis; In the light of scientific studies, different views in the doctrine, and high court decisions, an examination and evaluation was made.