Metastatik koloektal kanserlerde uygulanan tedavi yöntemlerinin surveye etkisi
Applied in metastaic colorectal cancers treatment the effect of methods on survival
  1. Tez No: 861009
  2. Yazar: AZAR GULIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALABAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş-Amaç: Bu çalışmamızda karaciğer metastazı olan kolorektal kanserli hastalarda uygulanan tedavi yöntemlerinin surveye etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmamıza mayıs 2012 ile ocak 2023 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğine başvuru yapan kolorektal cerrahi uygulanmış ve karaciğer metastazına yönelik çeşitli tedaviler alan hastalar katıldı. Hastalar 5 gruba ayrılarak değerlendirildi: I grup KRK ve karaciğer cerrahisi uygulanan, II grup KRK ve Karaciğer cerrahisi+TARE/TAKE yapılan, III grup KRK +Karaciğer cerrahisi+TARE/TAKE+medikal onkoloji yapılan, IV grup KRK cerrahisi + medikal onkoloji yapılan, Vgrup KRK cerrahisi + TARE/TAKE yapılan hastalar. Bu gruplar içinde grup I,II,III ve grup I,IV,V kendi içlerinde kıyaslandı. Çalışmamızda hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar değerleri primer tümör lokalizasyonu, tümörün histopatolojik özellikleri, karaciğer tümör odak sayısı, karaciğer metastazı çapı ve lokalizasyonu, işlem sonrası karaciğerde nüks, ekstrahepatik metastaz varlığı, tümörün evresi ve metastatik LN sayısı, işlem sonrası 30,60,90 günlük mortalite, işlem sonrası oluşan komplikasyon, başvuru ve ölüm tarihleri, sağkalım süresi, retrospektif olarak incelendi Bulgular: Çalışmaya toplam 103 hasta dahil edildi. Hastaların %67'si(n=69) erkek, %33'ü(n=34) kadındı. Dahil edilen hastaların ortalama yaşı 59,2±12,2 olarak bulundu. Çalışmamızda gruplar arası değerlendirme yapıldığında sadece grup III-te %40 hastanın neoadjuvan tedavi aldığı kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
İntroduction-Purpose: In this study, the treatment of colorectal cancer patients with liver metastases methods on survival. Material-Method: Our study was conducted between May 2012 and January 2023 at Cukurova University Faculty of Medicine Colorectal surgery and liver metastasis who applied to the General Surgery clinic Patients were evaluated by dividing them into 5 groups: I group CRC and liver surgery, II group CRC and liver surgery + TARE/TAKE, III group CRC and liver surgery+TARE/TAKE+Medical Oncology treatment, IV group CRC surgery + Medical Oncology treatment, V group CRC surgery+ TARE/TAKE. Within these groups, groups I, II, III were compared within themselves and groups IV, V were also compared. In our study, demographic and clinical characteristics, laboratory values, primary tumor localization, histopathological features of the tumor, liver tumor focus countist, liver aps and localization of metastasis, recurrence in the liver after the procedure, presence of extrahepatic metastases, tumor stage and number of metastatic LNs1, post-procedure mortality at 30, 60, 90 days, post-procedure complications, dates of admission and death, duration of survival were retrospectively analyzed. Findings: A total of 103 patients were included in the study. 67% (n=69) of the patients were male and 33% (n=34) were female. The mean age of the patients was .59,2±12,2 In our study, the evaluation between the groups only in group III it was noted that 40% received neoadjuvant treatment. In the other two groups, CRC+liver surgery and CRC+liver surgery+ TARE/TAKE statistically significant when compared with group III since there was no neoadjuvant treatment.