Kariyer planlamasında demografik özelliklerin rolü: İstanbul'da yaşayan uluslararası öğrenciler özelinde bir araştırma
The role of demographic characteristics in career planning: A study on international students living in İstanbul
- Tez No: 861008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR DÖRDÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Demography, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İstanbul'da yaşayan uluslararası öğrencilerin kariyer planlaması üzerine yapılan bu araştırma, kariyer planlamasının demografik değişkenler üzerinden incelenmesini konu edinmiştir. Kariyeri açıklamak amacıyla çeşitli kuramlar, yaklaşımlar ve araştırmalar geliştirilmiştir. 1990'ların ardından daha fazla dikkat çekmeye başlayan kariyer kavramı, bireysel olmanın ötesinde sosyal bir olgu olarak da ele alınmıştır. Bu yeni bakış açısı, kariyer ve kimlik arasındaki ilişkiyi sorgulamıştır. Kariyer bir sosyal inşa olarak kabul edilmekte ve sürekli olarak yeniden değerlendirilmektedir, bu da ilişkilerin sürekli olarak şekillendiğini göstermektedir. Özellikle uluslararası öğrencilerin kariyer planlaması, bireylerin kariyer hedeflerini belirlemesini, fırsatları değerlendirmesini ve insan kaynakları programlarını planlamasını amaçlar. Bu süreç, çalışanları yaşam boyu öğrenmeye teşvik eder ve işverenlerin beklentilerini karşılamak adına kariyer hedeflerini ifade etmelerine yardımcı olur. Bilimsel ve akılcı bir kariyer planlaması, uluslararası öğrencilerin genel kalitesini artırabilir, iş verimliliğini ve tatminini yükseltebilir, motivasyonlarını artırabilir ve uluslararası öğrencilik alanının uzun vadeli gelişimine katkıda bulunabilir. Araştırma, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde eğitim gören uluslararası öğrencileri temel alarak gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerin demografik dağılımları incelendiğinde, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, geldikleri ülke grupları ve Türkiye'de bulunma süreleri gibi faktörlerin kariyer planlaması algısını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research on the career planning of international students living in Istanbul focuses on the examination of career planning through demographic variables. Various theories, approaches and researches have been developed to explain career. The concept of career, which started to attract more attention after the 1990s, has been considered as a social phenomenon beyond the individual. This new perspective questioned the relationship between career and identity. Career is recognized as a social construction and is constantly being re-evaluated, suggesting that relationships are constantly being shaped. Career planning, especially for international students, aims to help individuals identify career goals, assess opportunities and plan human resources programs. This process encourages employees to engage in lifelong learning and helps them articulate their career goals to meet the expectations of employers. A scientific and rational career planning can improve the overall quality of international students, enhance their work productivity and satisfaction, increase their motivation and contribute to the long-term development of the international student field. The research is based on international students studying at foundation universities in Istanbul. When the demographic distribution of these students is analyzed, it is seen that factors such as gender, age, marital status, educational status, country groups and length of stay in Turkey affect the perception of career planning.